הורות > הריון ולידה

הריון

ההריון והלידה הם אחת החוויות המרגשות ביותר בחיי כל אישה. התפתחות העובר, שלבי ההריון השונים והלידה שבסופם גורמים לשמחה, להתרגשות ולאושר גדול. שכן, בעקבות ההריון עתיד להגיע לעולם תינוק חדש, והחיים המשותפים ביחד כבר בפתח.

הריון – קצת פיזיולוגיה

כל הריון מתחיל בביוץ ובהפריה של ביצית על ידי תא זרע. לאחר מכן, נקלטת הביצית המופרית ברחם ומתחילה להתחלק לתאים רבים. בשלבי הריון מתקדמים יותר מתחילים התאים להתמיין, ולאט לאט צומח עובר ומתפתח, עד לרגע בו הוא בשל מספיק כדי לצאת לאוויר העולם ולהתחיל בחייו החדשים. מטבע הדברים, ההריון מלווה שינויים שונים, גופניים ונפשיים כאחד. ההריון גורם לעלייה הדרגתית במשקל, לשינויים הורמונאליים שונים, לתופעות לוואי, כדוגמת: בחילות, עייפות כרונית, שינויים במצב הרוח, בצקות ושינויים רבים נוספים. עם זאת, ההריון, כמו כל תהליך טבעי אחר, הוא עניין אינדיבידואלי וכל אישה חווה אותו בצורה מעט שונה. ישנן נשים המרגישות נפלא במהלך ההריון, לעומתן אחרות חשות מעט לא טוב בשלביו השונים.

הריון – להקשיב לגוף שלך

לצד השמחה וההתרגשות הגדולה המתלוות לשלבי ההריון, לא פעם ישנם גם חששות שונים בעיקר בהריון ראשון. ההריון והלידה הם, אמנם, חלק מתהליך טבעי ונפלא שבסופו הופכת האישה לאם אך, כמו בכל תחום אחר בחיים, כדי לעבור תקופה זו בצורה האופטימאלית, יש לשמור על אורח חיים בריא, ולהתכונן כראוי. שכן, החששות בתקופת ההריון הן כפולות פנים – לא מעט נשים חוששות באופן טבעי לשלומו של העובר, במקביל חוששות הנשים מפגיעה בנשיות, מההשמנה בתקופת ההריון ומהשינויים שיתרחשו בגופן "ביום שאחרי". מסיבה זו, חשוב ביותר להקפיד על מעקב הריון קבוע, על ביצוע בדיקות הריון הנדרשות, על עלייה מתונה במשקל ועל נושאים חשובים נוספים המשפיעים על התפתחות העובר ומקלים על שלבי ההריון השונים. במקביל, מומלץ מאוד לאישה הרה להימנע מהרגלים שונים העלולים לפגוע בעובר המתפתח, כדוגמת: עישון או צריכת אלכוהול. היום ישנם תחליפי עישון לאלו "המכורים" הבאים בצורת סיגריות אלקטרוניות ואפילו חידוש שלאחרונה יצא שהוא נרגילה אלקטרונית אך עדיין לא הוכחה היעילות של זה והאם זה בריא או מזיק לבריאות העובר.

הריון – כמה עצות מועילות

• להבין טוב יותר – בתחילת ההריון ובמהלכו חשוב לקרוא מאמרים בנושא ולהתייעץ עם אנשי מקצוע ואנשים קרובים בנושאים שונים או בכל קושייה או בעיה, בייחוד בהריון ראשון. היום ישנם אינסוף ספרים מקצועיים בנושא הריון וגם באינטרנט ניתן למצוא מידע רב בנושא – החל מאמרים וכלה בפורומים ואף חלה מגמה של בניית אתרי אינטרנט העוסקים בתהליך ההריון והלידה. הקריאה של מידע בתחומיי ההריון תורמת להבנת התהליכים השונים הקשורים בו ומקלה מאוד על החששות, על חוסר ההבנה ועל תחושת חוסר הוודאות המתלווים לא אחת להריון.
• להשקיע בהריון – חשוב מאוד להיות ערניים להתפתחות ההריון זוהי ההכנה החשובה לתחילת תהליך ההורות. היום ניתן לעקוב בצורה מדויקת אחר שבוע ההריון והתפתחות העובר באמצעות מחשבון הריון אותו ניתן למצוא באתרי אינטרנט רבים. מעקב זה מאפשר להתכונן לשלבי ההריון הבאים ולביצוע הבדיקות הנחוצות. בנוסף לכך, מומלץ ביותר להקפיד גם על מעקב רפואי, להתייעץ עם הרופא בנושא בדיקות מומלצות וגם לא להתבייש לשאול שאלות המעסיקות אתכן.
שווה קריאה:


תינוקותצילומי הריון – תיעוד ומזכרת מהשלב הראשון ועד הלידה

PDF הדפסה דוא

תקופת ההיריון היא תקופה מאוד מרגשת עבור האם וכלל המשפחה. נשים רבות מעוניינות בתיעוד מצולם, שיהיה להם מתקופה זו לכל החיים. צילומי הריון מאפשרים יצירת מזכרת לכל החיים, לתקופה מרגשת זו. יש לא מעט דרכים באמצעותן ניתן לתעד את תקופה ההיריון, כאשר הדרך המקצועית היא לפנות לצלם מקצועי, אשר מתמחה בביצוע צילומי הריון. דרך מקסימה לתעד את התקופה, היא באמצעות צילומי היריון החל מהרגע הראשון של תקופת ההיריון, ועד הלידה.

שלב ראשון – מתחילים!

בשעה טובה גילית שאת בהריון! בתחילת ההיריון עדין לא רואים סממנים חיצוניים מובהקים המעידים על ההיריון, אך את הזוהר המאפיין את פניהן של נשים הרות,  בהחלט כבר אפשר לראות. ביצוע צילומי הריון החל מהשלב הראשוני של תקופה זו, יאפשר לך ליצור רצף של תמונות, אשר יבטאו את שלבי ההיריון השונים, מתחילתו ועד סופו, ביום הלידה.

 

שלב שני – בטן קטנטנה

בחודש השלישי של תקופת ההיריון ניתן להתחיל לראות ניצנים חיצוניים, המעידים על התפתחות העובר בבטנך. הגוף מתחיל להתעגל, והבטן ההריונית מתחילה לצאת. צילומי הריון בשלב זה יכולים להתבצע בביתך, בטבע, בסטודיו של הצלם המקצועי, בים, או בכל מקום בו תחפצי להצטלם.

 

שלב שלישי – התפתחות העובר

בחודשים מתקדמים יותר של ההיריון,  סימני ההיכר החיצוניים אינם מוטלים בספק. הבטן ההריונית יוצאת החוצה במלוא הדרה ותפארתה, והיולדת המיועדת הופכת עגלגלה ונשית. צילום שלב זה גם כן יכול להתקיים במקום בו תחושי בנוח, בשילוב בגדים ואביזרים אשר יתרמו ליצירת תמונה אומנותית במיוחד. ברשותנו מגוון אקססוריז אשר מהם תוכלי לבחור.

 

שלב רביעי – אוטוטו זה קורה!

בחודש התשיעי להריון, רגע לפני הלידה, מומלץ לבצע סט צילומי היריון נוסף. רצף התמונות מתחילת ההיריון ועד סופו מהווה מתנה נהדרת, הן ליולדת הצפויה והן לבני משפחתה. נסי לתאם עימנו צילומי היריון לתחילת החודש התשיעי, על מנת שלא יהיה לך קשה לקיים את הצילומים. אנו נעשה כל מאמץ מצדנו לאפשר לך נוחות מרבית וחוויה נעימה ומפנקת.

 

שלב אחרון – הלידה

צילומי הריון לרוב מתעדים את התהליך אותו עוברת אישה במהלך תקופת ההיריון. תהליך ההיריון המסתיים ברגע הלידה המרגש, מצטלם נפלא, ואין דבר מרגש יותר מאשר לחתום את החוויה בתמונה משותפת עם הרך הנולד. באפשרותנו להגיע אליך הביתה, או לבית החולים לבחירתך, ביום בשעה שיהיו נוחים לך. תמונה משותפת של הזוג עם התינוק החדש, ועם ילדיהם הנוספים במידה ויש, מרגשת ומקסימה במיוחד, ומזכרת נהדרת לכל החיים.

 

צילומי היריון מקצועיים

כאמור ישנן לא מעט דרכים לתעד את תקופת ההיריון. צילומים מקצועיים של תקופה זו יבטיחו לך מתנה ומזכרת באיכות מקצועית, אותה תוכלי לחלוק עם משפחה וחברים. אנו מספקים צילומי סטילס באיכות מקצועית, וכמות תמונות גדולה, מהן תוכלי לבחור.

 

מתנת לידה לתאומים

PDF הדפסה דוא

לקנות מתנת לידה לחברים או קרובי משפחה שנולד להם תינוק זו משימה לא פשוטה אך יש היום הרבה פתרונות ומבחר רחב. לעומת זאת, במקרה המשמח שבו נולד זוג תאומים המשימה קצת יותר מאתגרת. כידוע, הורים לתאומים עומדים בפני קשיים לא קלים כמו הוצאות גדולות, כמויות עצומות של כביסות, החלפת חיתולים בלתי נפסקת, מחסור בשעות שינה וקשיים לוגיסטיים אחרים. איזו מתנת לידה נוכל לקנות להורים טריים לתאומים, כזאת שתהיה גם מקורית אך גם שתקל עליהם במעט בתחילת הדרך הלא פשוטה?

 

מתנות לידה מקוריות ומועילות ללידה של תאומים

 

כרית הנקה לתאומים - היום ניתן למצוא כרית הנקה המותאמת במיוחד לאמהות לתאומים. ההבדל בינה לבין כרית הנקה רגילה הוא בגודל ובעיצוב: כרית הנקה לתאומים גדולה באופן משמעותי מכרית הנקה רגילה והיא מעוצבת בצורה שמאפשרת לאם להניק את התאומים בו זמנית בנוחות מירבית. כרית לידה שכזאת יכולה להיות מתנת לידה מקורית ומתחשבת לאם המיניקה.

ספרים - רוב ההורים קונים לפני הלידה שניים או שלושה ספרי הריון ולידה, אך היום ניתן למצוא גם מגוון לא קטן של ספרי הריון ולידה המיועדים ספציפית להורים לתאומים. חלקם עוסקים בשלבי ההריון עצמו ומה לצפות (למשל: "הריון בגדול"), אחרים מתמקדים בגידול ילדים והפסיכולוגיה של תאומים, כמו: "תאומים לגדל ולגדול" ו"שנינו ביחד וכל אחד לחוד". יש ספרים הומוריסטיים ויש ספרי ילדים המיועדים לתאומים עצמם או לאח או האחות הגדולים ("תאומים לא דומים" "אח אחד ועוד אחד"). מתנת לידה בצורה של אחד מהספרים האלו תתקבל בהערכה גדולה.

 

בגדי תינוקות עם הדפסים משעשעים  - אחד האתגרים העומדים בפני הורים לתאומים הוא הקצב הבלתי נתפס של החלפות הבגדים. אפשר ורצוי להביא להורים הטריים כמה סטים של בגדי תינוקות איכותיים בגדלים שונים. אך במעט השקעה ניתן להפוך גם מתנת לידה "משעממת" זו למתנה מקורית  ומשעשעת מעט יותר: על ידי הדפסות של כיתובים משעשעים על בגדי התינוקות. היום ניתן למצוא מעצבי בגדים לתינוקות היוצרים סטים של בגדים יפים ומיוחדים המתאימים במיוחד לתאומים ועליהם כיתובים מצחיקים כמו: בגד אחד עליו כתוב: "אני הייתי מתוכנן" ועל השני : "אני הייתי ההפתעה" או שני בגדי גוף שעל אחד כתוב copy ועל השני paste. ניתן גם לרכוש זוג מגבות אמבטיה, כשעל כל אחת מהן רקום שם התינוק.

 

תיק עגלה לתאומים  - תיק עגלה המיועד לתאומים הוא משהו שקצת קשה למצוא, אך עם קצת מאמץ ניתן למצוא תיק איכותי ומעוצב שיענה על כל הצרכים של הורים לתאומים. תיק עגלה לתאומים הוא גדול יותר מתיק רגיל. יש בו יותר מקום, מספר גדול יותר של תאים, מקום ליותר בקבוקים וידית נשיאה ארוכה במיוחד המתאימה לעגלת תאומים.

 

שרשרת או צמיד לאם - זו אמנם לא מתנת לידה פרקטית במיוחד, אך היא מיוחדת ומרגשת עד מאוד: שרשרת או צמיד עבור האם ועליו תליון המציג שני ילדים/תינוקות, צללית של אישה בהריון עם תאומים או שני תליונים עליהם חרוטים שמות הילדים או האות הראשונה בשמם. אם בעתיד יתווספו עוד ילדים למשפחה, תוכל האם להוסיף לשרשרת תליונים נוספים הנושאים את שמם.

 

התמודדות עם מצבים קשים בהיריון

PDF הדפסה דוא

תקופת היריון הינה תקופה של פריחה וריגוש בשביל אמהות רבות, חלקן עוברות תקופה זו בפעם הראשונה וכל החוויות השונות חדשות להן, חלקן עברו תקופה דומה בעבר אך גם להן תקופה זו איננה צפויה ומביאה עימה ריגושים רבים. היכולת להתמודד עם שינויים ואכזבות הינה קריטית שכן במהלך תקופה יפה זו תחווה האם לעתיד גם הרבה מצבים קשים וחשוב שתדע להתמודד עימם.

 

עייפות במהלך ההיריון

כל אישה אשר חוותה היריון בעבר יודעת על מה מדובר, זה פשוט גדול מאיתנו ואין לנו דבר אשר אנו יכולים לעשות בנידון. אחד השינויים הראשונים אותם תרגישי במהלך ההיריון הינו עייפות אשר "תוקפת" מוקדם בהרבה ממה שהורגלת בעבר, אמהות רבות מוצאות עצמן מותשות במהלך יום העבודה וזוהי הרגשה לא פשוטה להתמודדות.

למה זה קורה?

במהלך תקופת ההיריון מתרחשים שינויים רבים בגוף אשר מכבידים עליו ודורשים ממנו להוציא הרבה יותר אנרגיה ממה שהורגל בעבר, כמו כן תזונת האם יכולה להשפיע רבות על עייפות הגוף ומומלץ מאוד לשקול צריכה של תוספי מזון שונים.

איך מתמודדים עם העייפות – קודם כל בהינתן האפשרות מומלץ מאוד לנוח ככל הניתן ולהוריד את כמות הפעילויות אותן את עושה, כמו כן צריכה של תזונה בריאה והפחתה במזונות כבדים ישפרו מאוד את המצב, כמו כן חשוב לשתות כמות מספקת של מים.

 

הפסקת היריון מוקדמת

זה הוא ללא ספק אחד החששות הגדולים ביותר של כל אם לעתיד, מום אשר מתגלה אצל העובר או לחילופין פגם בהתפתחותו עשויים להוביל להפסקת הריון .תהליך זה איננו פשוט להתמודדות, לאישה ניתנת הבחירה בין הפלה פרטית או בבית חולים.

 

מה הוא התהליך הכרוך בהפסקת היריון

אישה המחליטה לעבור הפלה צריכה ככלל מקדים לעמוד בקריטריונים הנדרשים לפי חוק בארץ:

 • המשל ההיריון יסכן את בריאותה של האישה הן נפשית והן גופנית.
 • התגלה מום או פגם התפתחותי אצל התינוק.
 • נערה צעירה מתחת לגיל שבע עשרה.
 • אישה אשר עברה את גיל ארבעים.
 • אישה נשואה אשר נכנסה להיריון מחוץ לנישואין.

לצורך ביצוע ההפלה צריכה האישה לעבור בוועדה הממונה על הפסקת היריון על מנת לקבל אישור. לאחר קבלת האישור תוכל האישה לבחור את המיקום המתאים וסוג ההפלה המתאימה למצב ההיריון.

 

הורות על קצה המזלג

PDF הדפסה דוא


אין זה מפתיע שהורות היא נושא כה רחב ומעמיק, בהתחשב בעובדה שבתהליך הורות אנו בעצם מעצבים אישיות של בנאדם אשר נמצא תחת אחריותנו- עסק דיי מלחיץ לכל הדעות. הורות
כדרך הטבע משתנה תדיר עם התבגרות הילד. כך, בגילאים צעירים מאוד עיקר התעסוקה סביב הילד מתרכזת בסיפוק צרכים מידיים, קנייה של חדרי תינוקותמוצרי תינוקות, דאגה לאוכל, שינה,
הרעפת חום וחיבוקים.


העסק הולך ומסתבך

נכון שבתקופות אלו ההתמודדות הפיזית קשה (ההנקה, קימה בלילה בכל פעם שהפעוט מתעורר), אך לאורך הזמן תהליך ההורות הולך ונהייה סבוך ומלא דילמות. כיצד אגמול את ילדי משלל מוצרי תינוקות? איך אפשר להגיד לו לא? איזה מין אדם אני רוצה שיהיה? כיצד אשים לו גבולות בצורה הטובה ביותר? אלו ושאלות אחרות רבות מטרידות את ההורה בכל שלב בהתבגרות ילדם.

 

הורות והצבת גבולות

בגילאי שנתיים עד 4 שנים ילדים מתחילים להבין את משמעות המילה לא. גילוי האופציה להתנגדות הינו חלק חשוב בתהליך של היפרדות הישות מזו של אמא ואבא, ודרך התנגדות זו הילדים
בעצם מתחילים לאמץ לעצמם אישיות נפרדת משלהם. כמה שחשוב תהליך זה להתפתחות תקינה של הילד- לנו כהורים יהיה לא קל להתמודד איתו. כיצד בכל זאת נוכל לפעול על מנת
לשמור על רוח טובה בבית ובד בבד לדאוג שילדינו היקר ידע שזה בסדר להתנגד אך לא תמיד יקבל כל מה שירצה?

 

איך עושים זאת בפועל

קודם כל, יש לעשות הבדלה בין נושאים להם ערך חשוב באמת לעומת נושאים אשר אנו מתעקשים עליהם ללא סיבה. למשל, יש לעשות הפרדה בין ההחלטה שהילד חייב לאכול את ארוחת ערב ליד שולחן הארוחה, ובין מיקומו ליד השולחן. כך, אם הילד יתעקש שאינו רוצה לשבת ליד השולחן, נוכל להגדיר כי חובה לשבת לאכול ליד השולחן, אך אנו מעניקים לו את הבחירה לשבת היכן שירצה מסביב לשולחן. בדרך זו נבהיר כי ישנם נושאים שאין בכוונתנו לוותר עליהם, אך עם זאת לילד ישנה ברירה- מה שייתן לו הרגשה שאכן יש לו שליטה מסוימת על
הדברים. • במידה והתעקשנו והילד נכנס להתפרצות זעם, כדאי להתמיד בהחלטה, גם אם נראה לכם ששגיתם
  והמאבק היה מיותר, כדי למנוע למידה של הילד שההתפרצות שינתה את דעתנו ושווה לו
  להתמיד בהתפרצויות במקרה הצורך...

 • בואו נזכור שילד לומד בדרכים רבות, ילד לומד מחיקוי, מהתנסות ומהתיווך שהוא מקבל
  מהמבוגר. אם ננהג אנחנו בגמישות, בסובלנות ובעקביות, הילד יחקה אותנו וירפה
  מההתנגדות. שכן, ברוב המקרים מדובר בשלב בהתפתחות ולא בתכונה של הילד. יחד עם זאת,
  לכל ילד יש את האופי איתו הוא בא לעולם ועקשנות היא תכונה שאותה יש לכל ילד בעוצמה
  משתנה על הרצף. אם נדע לנשום עמוק בתוך סיטואציות שקשה לנו בהן, אם נזהר שלא לשבור
  את רוחו של הילד, ייתכן שגם ילד עקשן מטבעו ירפה ויתגמש עם הזמן.
 

סוג החופשה המומלצת בזמן ההיריון

PDF הדפסה דוא

תקופת ההיריון יכולה להיות תקופה לא פשוטה עבור האישה והגבר גם יחד, שכן מדובר בתקופה מלחיצה מאוד מצד אחד (העובדה כי אנחנו עומדים להפוך להורים יכולה להלחיץ כל אחד ואחת מאיתנו..), כמו גם תקופה לא פשוטה בכלל מבחינה פיזית עבור האישה. בחילות בוקר, חולשה כזו או אחרת, התמודדות עם השינויים ההורמונאליים ועוד – כל אלו יכולים כאמור להפוך את תקופת ההיריון לקשה ומאתגרת במיוחד.

לכן, גם ובמיוחד עבור זוגות בהיריון, נופש או חופשה אינן מילים גסות. לזוגות בהיריון מגיע אולי יותר מכולם לצאת לנופש טוב, במיוחד לאור העובדה כי במהלך השנים הבאות בחייהם לא צפוי להם יותר מדי זמן פנוי בין גידול התינוק לעבודה וכד'...

איך איזו חופשה תתאים לזוגות בהיריון? כמובן שלא כל סוג של טיול או חופשה מתאים לנשים בהיריון, כמו גם לזוגות היוצאים ביחד לחופשה ואינם מעוניינים להתפצל במהלכה. כך, חופשות הכרוכות בספורט אתגרי כזה או אחר (רפטינג, טיפוס הרים, גלישה, סקי, מסלולי הליכה ארוכים וכד'..) מן הסתם פחות מתאימות לזוגות בהיריון, אשר מלבד לעובדה כי לאישה אסור לבצע פעילות גופנית מאתגרת ואינטנסיבית מדי ומומלץ גם לקלחת תוסף ברזל, מעוניינים בדרך כלל להירגע ולנוח במקום להתחיל לטפס על הרים וכד'. כמו כן, חופשות ונופשים במקומות בהם התנאים הסניטריים אינם איכותיים מספיק, יכולים להיות מסוכנים ממש עבור נשים בהיריון, כך שמרבית הזוגות יעדיפו להוריד מהשולחן את האופציה של נופש בהודו או סיני...

 

 

לאן כן? יוצאים לנופש לאילת או יעד מפנק אחר

אז הבנו כי לא כל יעד תיירותי הוא מתאים לנשים בהיריון. לאן כן נצא לנופש טוב במידה ואנחנו זוג בהיריון המעוניין להירגע, לנוח ולחדש קצת מצברים?

קיימים יעדים תיירותיים רבים אשר הינם מושלמים עבור זוגות בהיריון. למשל – יציאה לחופשה מפנקת במלונות ים המלח, נופש לאילת, צימר רומנטי בגליל או כל יעד אחר אשר הינו בטוח, איכותי ומפנק, יכולה להתאים מאוד לצרכיהם של זוגות בהיריון. בארץ וגם בחו"ל ניתן למצוא אינספור יעדים אשר הינם מתאימים לחלוטין לצרכים הייחודיים של נשים בהיריון, בתי קפה המכילים מאכלים מעולים, צרכים כמו רמת בטיחות מרבית, תנאי אירוח טובים ומפנקים מהשורה הראשונה, מזון בריא ואיכותי לאורך כל שעות היום וכד'. מלונות אילת או ים המלח הם רק דוגמה מקומית אחת, כאשר באופן כללי כל יעד תיירותי איכותי הנמצא במקום מתקדם ומערבי (מדינות מערב אירופה, ארצות הברית וכד') עשוי להתאים. כדאי רק לוודא מראש כי המקום ערוך לאירוח נשים בהיריון (למשל – כי קיימת אפשרות לטיפול רפואי איכותי ומידי, כי בית המלון או הצימר מתאים לאירוח נשים בהיריון וכד') וכי הוא מכיל את כל הפינוקים האפשריים שאישה בהיריון יכולה לרצות (עיסויים, אוכל משובח וכד'...).

 

נקודה אחרונה שחשוב מאוד לקחת בחשבון היא ביטוח נסיעות המתאים לנשים בהיריון עבור המקרים בהם יוצאים לנופש בחו"ל, ואנחנו מסודרים – בתור זוג בהיריון, מגיע לנו נופש טוב ואיכותי יותר מתמיד...

 
<< התחלה < הקודם 1 2 3 הבא > סיום >>

עמוד 1 מ- 3


הריון ולידה