הורות > גירושין

גירושין

תופעת ההורים הגרושים הפכה לנפוצה ביותר בישראל בשנים האחרונות, והיום היא איננה נחשבת בהכרח לחוויה טראומטית – לא עבור ההורים ולא עבור הילדים. לפי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, כ-26 אחוזים מהזוגות בישראל מתגרשים. לפי נתונים אלה, בערך אחד מכל ארבעה זוגות עתיד להתפרק. במקביל לעלייה באחוזי הגירושין, חלה גם ירידה באחוזי הגרושים הנישאים שוב. בנוסף לכך, במרבית מקרי הגירושין מעורבים גם ילדים. עם זאת, בשל ריבוי הגירושין באמצעות עורך דין גירושין, חלו שינויים משמעותיים בנושא ההורות וגידול הילדים לאחר גירושין. זאת ועוד, במציאות המודרנית, בניגוד לימי עבר, ילדים להורים גרושים אינם חשים עוד כחריגים, דחויים ומדוכאים. היום, בעקבות שינויים חברתיים שונים הפכו הגירושין לתופעה חברתית מקובלת, כאשר פרדת ההורים זה מזו, משנה אמנם את סדרי החיים אך איננה פוגעת בילדים.

הורים בהליכי גירושין – הסדרי גידול ילדים בעבר

ההסדרים של הורים גרושים, בנושא גידול ילדיהם, נקבעים לאחר הגירושין בהתאם להסכם, ובעקבות המלצות וההחלטות שונות של בתי המשפט, עורך דין צבאי, מטפלים ומעריכי מסוגלות הורית. בעבר נהוג היה, כי האחריות על גידול הילדים לאחר הגירושין מוטלת ברובה על כתפי האם. שכן, בהתאם למסורת ששלטה לאורך שנים במוסד המשפחתי, האימהות נחשבו למגדלות ולמטפלות העיקריות, בעוד הגברים היו אחראיים על הפרנסה. באותה מתכונת, במקרים של גירושין, הילדים נשארו אצל האם, והאב היה מגיע לביקור או לוקח את הילד לבילוי משותף של כמה שעות. בשנות ה-70 השתנו פני הדברים מעט. בהסדרים החדשים, שגובו על ידי בית המשפט, חיו הילדים במחיצת האם, אך האב היה זכאי לקחת אותם אליו לכמה ימים בכול חודש.

הורים בהליכי גירושין – משמורת משותפת

מאז שנות ה-70 השתנו מאוד פני החברה. מרבית הנשים יוצאות היום לעבודה ומרבית הגברים מעוניינים לקחת חלק שווה בגידול הילדים המשותפים. בנוסף לכך, במחקרים שונים בנושא הורות נמצא, כי לאב ישנה חשיבות גדולה ביותר בהתפתחותו התקינה של הילד. מסיבות אלה, הפך הסדר הגירושין בתחום ההורות, הקרוי "משמורת משותפת", לנפוץ ביותר בקרב אוכלוסיית ההורים הגרושים. המשמורת המשותפת מאפשרת לשני ההורים לקחת חלק שווה בגידול הילדים ובעיקר בהחלטות חשובות הקשורות בהם, כדוגמת: חינוך, בריאות, חוגים, מעונות ונושאים נוספים. במשמורת משותפת גם חלוקת הזמן אותו מבלים הילדים עם כל אחד מההורים היא פחות או יותר שווה.

הורים גרושים – להיפרד יפה

למרות שהחיים המשותפים ביחד הסתיימו, חשוב ביותר להיפרד ללא מריבות מיותרות ועם כמה שפחות מטענים שליליים על מנת שלא יהיה צורך לשכור שרותי עורך דין פלילי. הורים גרושים חייבים לזכור, כי גם אם הגירושין היו לא נעימים, עליהם להמשיך להיות בקשר עם ההורה השני בשביל הילדים ולעשות הכול כדי שהם לא יפגעו. מסיבה זו, חשוב להקפיד על כמה כללים: לא לסכסך ולהשמיץ את ההורה השני, לא לנסות לדלות מידע על ההורה השני מהילדים, אפשרי לעבור ייעוץ אסטרולוגי, להקפיד על תשלום מזונות ולא להשתמש בהם ככלי נשק נגד האם, לא לעבור למקום מגורים רחוק מההורה השני בכוונה להרחיקו מהילדים ולא לערב את הילדים בנושאי הגירושין.דרכים לעזור לילדים שלנו להתמודד עם הגירושין

PDF הדפסה דוא

גירושין היא תופעה נפוצה מאוד בעולם של ימינו – הרבה יותר נפוצה ממה שהיינו רוצים. עם זאת, אין מה לעשות – כאשר סיטואציה כזו קורית במשפחה שלנו, עלינו להתמודד עמה על הצד הטוב ביותר. כאשר מדובר במשפחה עם ילדים, ההתמודדות החשובה ביותר היא להצליח ולסייע לילדים לעבור את המשבר בשלום, בלי לפתח יותר מדי צלקות רגשיות ובלי לעבור מפחי נפש רבים מדי. על מנת שזה אכן יקרה, נדרש מאמץ אמיתי וכנה מצד שני ההורים, אשר חייבים לשים את טובת הילדים שלהם לפני האינטרסים האישיים שלהם עצמם.

 

אז באילו דרכים שונות ניתן לנקוט על מנת לסייע לילדים באופן אפקטיבי בעת הגירושין? כיצד ניתן להבטיח כי הם לא יסבלו כתוצאה מהתהליך או יתאכזבו יותר מדי מהשינוי המתרחש בחיי המשפחה כולה?

* מכון איזונים - מכון המספק ייעוץ זוגי, טיפול משפחתי המנוהל ע"י ד"ר גלית לזר המתמחה בגישור בעיות נישואין. 

 

מתחילים בהתנהלות נעימה ותקינה בין ההורים עצמם

הדבר החשוב ביותר מבחינת הילדים במצב של גירושין, הוא לראות ולחוש כי ההורים שלהם אינם שונאים אחת את השני, ועדיין מהווים עבורם משפחה, למרות הפיצול המתרחש. לכן, חובה על בני הזוג המתגרשים קודם כל להפגין סימפטיה אחד כלפי השנייה, למרות כל חילוקי הדעות והריבים המופיעים בדרך כלל במצב זה (או אשר גרמו למצב מלכתחילה). מרבית היועצים ואנשי המקצוע מתחום הילדים והמשפחה מציעים אפילו "לזייף" במעט את החיבה והכבוד ההדדי, במידה ואלו לא קיימים באופן טבעי, על מנת שלא להעניק לילדים את ההרגשה כאילו התא המשפחתי שלהם נהרס לחלוטין, והפך לאזור מלחמה.

 

נקודה נוספת שחשוב לשים לב אליה, בזמן שהרבה מאוד זוגות כלל אינם שמים לב לכך בפועל, היא להימנע מכניסה לתחרות אובססיבית על ליבם של הילדים. זוגות רבים מתחילים במלחמה ביניהם על חיבתם של הילדים, בין אם הדבר כרוך בקנייה פתאומית של מתנות יקרות שהילדים מבקשים (החל מזוג אופניים חדש וכלה בצעצועים, מיטת ילדים מעוצבת ויקרה במיוחד ועוד...), ובין אם בדרכים אחרות (מלבד לפינוקים מוגזמים, גם הסתה של ממש כנגד הצד השני בגירושין היא תופעה נפוצה מדי). חשוב להעניק לילדים את התחושה שלמרות הפרידה, שני ההורים שלהם עדיין מתפקדים כגרעין המשפחתי של הילדים. הסתה של הילדים כנגד הצד השני או הענקת פינוקים רבים באופן חריג על מנת לזכות בליבם הן אסטרטגיות אשר רק יגדילו את הפערים ואת הפיצול בתוך המשפחה, מה שכמובן לא ישחק לטובתם של הילדים בטווח הארוך. לכן אנו ממליצים לעבוד מול עורך דין דיני משפחה

 

לסיכום, בעולם ניתן למצוא כיום אינספור דוגמאות למשפחות אשר עברו אצל עורכי דין גירושין, ביניהן כאלו אשר היחסים בין כולם, ובמיוחד בין הילדים להורים, נשארו תקינים וחמים, וכאלו בהן הילדים יצאו מצולקים מבחינה נפשית ופיתחו בעיות של ממש, שלא לדבר על שנאה של ממש כנגד אחד ההורים או שניהם. במידה ואתם עוברים גירושין בימים אלו, חשוב לקחת את העניינים בידיים ולוודא כי אתם באמת ובתמים עושים את הדבר הטוב ביותר עבור הילדים שלכם, גם אם זה כרוך לפעמים בפעולות ודרכי התנהגות אשר אינם הבחירה הראשונה או הטבעית שלכם...

 

חתונה שנייה באמצע החיים

PDF הדפסה דוא

התחלות חדשות משפיעות באופן ישיר על התא המשפחתי, ובעיקר כמובן כאשר מדובר על כניסה אל משפחה מורכבת וכאשר מדובר על משפחות עם ילדים המתחברות זו לזו. הורות היא לא נושא פשוט, .הזעזוע שבגירושין ובאיזון משאבים מאוד מתיש. התאלמנות או פירוק המשפחה מכל סיבה אחרת עשוי לפגוע בנפשותיהן העדינות של הילדים, אלמלא נדאג אנו ההורים לקבל ייעוץ והכוונה מקצועית לפני איחוד המשפחות, או לפני שאנו מכניסים גורם נוסף אל התא המשפחתי.
אם כן, כיצד בכל זאת ניתן לשמר הורות מוצלחת ולמנוע את הכאב ולסבל מהילדים במקרים של איחוד משפחות, בכניסה אל זוגיות חדשה ובניסיון ליצור תא משפחתי חזק ומאוחד יותר מאי פעם? במאמר שלפניכם, ננסה להעניק מספר טיפים חשובים לקראת הכניסה לחיי המשפחה המורכבת.


הקפידו על שוויון בין הילדים


עוד בהכנה לקראת החתונה וסבב אירועים נלווים, ובטרם בחרתם טבעות אירוסין לקראת האירוע, ישנה חשיבות של ממש בהצבת כללים ברורים בשמירה על שוויון בין הילדים של שני הצדדים. כמובן, מדובר על מקרים בהם מאוחדות שתי משפחות עם ילדים אל תא משפחתי אחד. בשום אופן אין לתת את התחושה לצד אחד של המשפחה להרגיש כי הוא נותן יחס מועדף לילדיו – ובמידה והנך מרגיש או מרגישה כי ישנו קיפוח מסוים כלפי ילדייך, מוטב עוד בשלב מוקדם זה לפנות לקבלת ייעוץ מקצועי אצל מאמני משפחות או פסיכולוגים במתמחים בתחום של ייעוץ הורות.
אפליה בין ילדים תגרור התנגדות של ילדי אחד הצדדים לחתונה ולאיחוד המשפחות, ולאורך זמן ייצור מרמור אשר עשוי להוביל לצעדים קיצוניים של הילדים, הידרדרות בלימודים ועוד. הקפידו על מתן תשומת לב זהה לילדים משני הצדדים, ובמידה ויש צורך על תהססו לפנות אל ייעוץ זוגי בנושאי הורות – אין בכך כל בושה הרי אתם מתכננים להקים משפחה חדשה, ואם כשלתם בעבר, בוודאי שאינכם מעוניינים להעביר את ילדיכם שוב במערכת הגירושין או הפרידה הכה קשה לנשיאה.לפעימם מומלץ מאוד לגשת ליועצת זוגית בשביל טיפול זוגי על מנת לשר את חיי הזוגיות ואולי למנוע אופצית גירושין.


שתפו את הילדים בהכנות לחתונה


לעתים קרובות, נוטים הורים להזניח מעט את הילדים בהכנות לקראת אירועים כמו חתונה. ואכן, ההכנות לאירוע הן רבות, המשימות הן לא פשוטות ויש צורך בהתרוצצות רבה בהכנות לקראת האירוע, אך אין מוצא טוב יותר מאשר שיתוף הילדים בהכנות לקראת החתונה. בדרך זו, תוכלו להעניק לילדים תחושת שייכות ומעורבות, ממש כפי שהם אלו אשר מתחתנים, הם אלו אשר מקימים תא משפחתי חדש ונעים לשהות בו בעתידם.


הורות טובה באה לידי ביטוי בשיתוף הילדים. העניקו לילדים מטלות שונות הקשורות לחתונה. אם מדובר על בני נוער, אלו יוכלו לבצע עבורכם משימות רבות הקשורות לחתונה. התייעצו בילדים בבחירת שמלת הכלה, בבחירת בגדי החתן ואפילו בבחירת הקייטרינג לאולם. תתפלאו עד כמה השיתוף ישמח ויעורר את הילדים – כשתוך כדי השיתוף וההכנות לאירוע ימצאו הילדים משני הצדדים מכנים משותפים, ילמדו להכיר ולהעריך אלו את אלו, בדרך אל הורות יותר מוצלחת, הקמתו של בית חם, משתף ואוהב ולעתיד מוצלח יותר עבורכם, ועבור הילדים.

 

גירושין והשפעת הגירושין על הילדים

PDF הדפסה דוא

אחוזי הגירושים בישראל רק הולכים וגדלים מדי שנה. יותר ויותר זוגות מגיעים למסקנה כי לא יועילו שיפוצים או ייעוץ כדי להציל את הזוגיות שלהם ובוחרים להיפרד. גירושין הם חוויה לא פשוטה כלל, מדובר בתהליך ארוך וכואב, אשר הופך קשה יותר כאשר לבני הזוג יש ילדים.
למרות שכיום יש הרבה ילדים להורים גרושים וזה לא נחשב למשהו חריג, פירוק המשפחה קשה עבור כל ילד, לא משנה באיזה גיל הוא. חשוב מאוד לשים לב לילדים ולתחושותיהם במהלך תהליך הגירושים. לא מדובר בבעיה שניתן לפתור בקלות כמו הזמנת חשמלאי עבור תקלה בלוח החשמל. מדובר בבעיה מורכבת, שחייבים להיות ערים לה, גם אם הילדים אומרים לכם שהכל בסדר.
לא פעם בהליכי גירושים או לפניהם, הילדים עדים למריבות בין הוריהם והמתח ניכר בבית. לא משנה על מה רבתם – על שיפוצים שלא סיימתם, על השכרת ציוד לאירועים, על משלוחים שהזמנתם, על הכסף שאין או על כל דבר אחר, גם אם הוא פעוט, המתח והצעקות בבית משפיעים על הילדים
כל ילד מקבל את גירושי הוריו אחרת. יש כאלה אשר מעדיפים כי הוריהם ייפרדו, כי נמאס להם לחיות כל הזמן בשדה קרב ויש כאלה אשר יתקשו מאוד להתמודד עם חסרונו של אחר מההורים. כל תהליך גירושין כרוך בקשיי הסתגלות. ברוב מקרי הגירושין, לילדים קשה להסתגל לעובדה שהם ילדים להורים גרושים ולא חיים במשפחה "רגילה". ילדים להורים גרושים בתחילה מרגישים כי משהו לא בסדר איתם ומתביישים במצב החדש. ילדים רבים נוטים להאשים את עצמם בגירושי הוריהם. יש ילדים שמפתחים פחדים ואף חווים רגרסיה בתחומים מסוימים, כמו הרטבת לילה ועוד. יש ילדים אשר מתקשים להירדם, סובלים מביטחון עצמי ירוד ומתבודדים מהחברה. חשוב מאוד לשים לב לילד, להתחשב ברגשותיו, לעודד אותו לשתף בתחושות ולהיות כל הזמן עם האצבע על הדופק. גם במקרה כזה טיפול מיידי כמו של חשמלאי לא מתאים. יש להפיג את השפעות הגירושין בתשומת לב ולאורך זמן.

איך אתם יכולים לעזור?

השפעות הגירושין על הילדים הן אולי בלתי נמנעות, אך בהחלט אפשר להקל עליהן. הדרך הטובה ביותר לעשות זאת היא קודם כל בשיתוף פעולה בין שני ההורים. נכון שגירושין מלווים בכעס ולעתים אף במאבקים ממושכים, אך חשוב להבין כי המתח הזה משפיע על הילדים. ככל שתימנעו מלריב ולהתווכח ליד הילדים, כך הם ייפגעו פחות. חשוב מאוד לערוך שיחה עם הילדים, להסביר להם בגובה העיניים מה המצב ולדאוג שיבינו שזו לא אשמתם. נסו להגיע יחד להסדרי ראייה שיתחשבו בילדים ובשניכם. פעמים רבות קשה לילדים להתרגל למצב בו יש להם שני בתים וחשוב לסייע להם להרגיש בנוח ו"בבית" בכל אחד מהבתים ולעשות זאת בהדרגה, כך יסתגלו למצב החדש מהר יותר. חשוב מאוד להימנע מהסתת הילדים נגד הצד השני. אף ילד לא רוצה לשמוע דברים רעים על ההורים שלו, זה יוצר רק מתח וחוסר אונים אצל הילד. אל תערבו את הילדים בהליך הגירושים או במאבקים כספיים, גם אם הם נראים לכם מספיק מבוגרים כדי להבין. זה יוצר אצלם מתח מיותר. חשוב מאוד לעקוב אחר התנהגות הילד לא רק בבית, אלא גם בגן או בבית הספר, הן מבחינה לימודית והן מבחינה חברתית.
במידה ואתם חשים כי הילד שלכם במצוקה ואין בידיכם הכלים לעזור לו, מומלץ לפנות לייעוץ מקצועי. ניתן אף לקבל ייעוץ ללא תשלום במסגרת בית הספר או במרכזים לייעוץ משפחתי, בחסות הרשויות המקומיות.

 

הורות וגירושין - קלף מיקוח

PDF הדפסה דוא

תהליך הגירושין יכול להפוך לקרב לא נעים בו מעורבים הילדים כקלף מיקוח

 

נישואים שניים לאחר גירושין – למי זה טוב ולמה?

PDF הדפסה דוא

נישואים שניים? - שאלה שעולה בפני רבים בניננו

 גירושין