הורות > אמהות פונדקאיות

אמהות פונדקאיות


אמהות פונדקאיות הן נשים הנושאות ברחמן את העובר המתפתח של הורים אחרים. הפונדקאות היא, למעשה, סוג של הסכם בו האם הפונדקאית נכנסת להיריון עבור הורים אחרים, שיקבלו את התינוק לרשותם לאחר הלידה. בעשור האחרון הפך השימוש באימהות הפונדקאיות לנפוץ ביותר, בשל סיבות שונות. שיטת הפונדקאות מאפשרת לזוגות שאינם יכולים להרות וללדת, להביא לעולם ילדים עם המטען הגנטי שלהם. ישנן נשים הנעזרות בפונדקאית בשל סיבות בריאותיות שונות, כדוגמת: בעיות במערכת הרבייה, נשים שההיריון ולידה עלול לסכן את בריאותן ונשים שעברו טיפולי הפריה כושלים. לפי החוק הקיים בישראל, זוגות חד-מיניים או אנשים בודדים, המעוניינים בילד, כל אלה אינם יכולים עדיין להשתמש בשירותי אמהות פונדקאיות ולהנות מהורות.


תחום הפונדקאות נחלק לשניים – פונדקאות מסורתית (Traditional surrogacy), הקרויה גם "פונדקאות חלקית" ופונדקאות מלאה (Gestational surrogacy), הקרויה גם "פונדקאות הריונית". בפונדקאות מסורתית, הביצית ממנה נוצר העובר היא של האם הפונדקאית וההפריה לרוב מתבצעת בשיטת ההזרעה המלאכותית. בפונדקאות מלאה נוצר העובר מביצית של אישה שאיננה יכולה להרות או מביצית של תורמת ביציות. במקרה זה, מתבצע הליך הפריה חוץ גופית הקרוי גם "הפריית מבחנה".

אמהות פונדקאיות – למה כדאי?

שיטת הפונדקאות מספקת היום אלטרנטיבה ראויה לתהליך אימוץ ממושך, קשה ומיגע, בנוסף  לקשר הגנטי הקיים בין הילד ובין הוריו. במדינות רבות שירותי הפונדקאות אינם מוגבלים לזוגות הטרוסקסואלים נשואים בלבד, וגם זוגות הומוסקסואליים, זוגות לא נשואים או רווקות ורווקים יכולים להביא לעולם ילד בשיטה זו. מסיבה זו, ישנם לא מעט אנשים המשתמשים בשירותי פונדקאות המוצעים במדינות זרות.

אמהות פונדקאיות – אפשרויות קיימות
החוקים לגבי אימהות פונדקאיות משתנים ממדינה למדינה, כאשר ישנן גם מדינות בהן פונדקאות אסורה לחלוטין לפי החוק. בישראל התקבל בכנסת בשנת 1995 "חוק ההסכמים לנשיאת עוברים (אישור הסכם ומעמד היילוד)", הכולל סייגים שונים, כדוגמת: אישור ההסכם בין הפונדקאית להורים על ידי וועדה מיוחדת הכוללת רופאים, ומומחים בתחומי המשפט, הדת והחברה; בישראל רשאים להשתמש בשירותי פונדקאית רק בני זוג הטרוסקסואלים בוגרים ותושבי הארץ; ורק אישה שאיננה נשואה רשאית להיות פונדקאית, מחשש לממזרות. במדינות רבות בהן הפונדקאות מותרת על פי חוק ואיננה מוגבלת רק לזוגות הטרוסקסואלים, נפתחו סוכנויות שונות המתווכות בין זוגות או יחידים המעוניינים להביא ילדים לעולם בדרך זו ובין הנשים המעוניינות להפוך לפונדקאיות. בסוכנויות אלה ניתנים שירותים שונים בתמורה לתשלום, החל ממיון הפניות וכלה בסידורים הרפואיים והמשפטיים. הורות

פונדקאיות – קצת בירוקרטיה

לרוב כוללת הפונדקאות הסכם כתוב בין בני הזוג העתידים לקבל את התינוק לרשותם ובין האם הפונדקאית. אופי ההסכם תלוי הן במדינה בה הוא נערך והן בפרטי המקרה. בישראל חייבים המעורבים לחתום על הסכם פונדקאות, ההופך לתקף רק לאחר אישור ועדה מיוחדת. במרבית ההסכמים מוותרת האם הפונדקאית על אחריותה לתינוק ומעבירה אותה לצד החתום על ההסכם. לרוב שירותי הפונדקאות ניתנים בתמורה לתשלום. עם זאת, היו ישנם גם מקרים בהם שירותי הפונדקאות ניתנים בהתנדבות.מי מתאימה להיות אם פונדקאית?

PDF הדפסה דוא

פונדקאות היא תחום בעל משמעות רבה מאוד עבור הורים שלא יכולים להביא לעולם ילדים

תחום הפונדקאות הוא תחום שנמצא במוקד של הרבה מאוד תהליכים ושל דיון ציבורי ער ופתוח מאוד בחברה הישראלית. מדינת ישראל נחשבת לאחת מהמדינות המתקדמות ביותר בעולם בכל הנוגע ליחס לפונדקאות, וראשית עלינו להבין במה בדיוק מדובר. פונדקאות היא נשיאת עובר ברחם עבור הורים אחרים, וכאשר הילד נולד לאחר חודשי ההיריון הילד נמסר להורים לפי הסכם מוקדם שנחתם בין האם הפונדקאית לבין ההורים שהיו זקוקים לעזרה זו. הפונדקאות היא כלי רלוונטי במיוחד עבור הורים שלא יכולים להביא ילדים לעולם מסיבות שונות, ומתוך הבנה שמדובר בשירות שיכול לשנות משפחות שלמות ולגרום להורים שלא הייתה להם תקווה לילדים משלהם לשינוי המצב הזה, מדינת ישראל עיגנה בחוק את מעמד הפונדקאות ואת המעמד של אם פונדקאית במדינת ישראל. הדבר נכון הן מבחינת החוזה וההסכם שצריך להיחתם בין האם לבין ההורים, מבחינת ההתאמה הפיזית של האם ומבחינת המוכנות הנפשית של האם הפונדקאית לתהליך זה. אם את מתעניינת בפונדקאות ורוצה לתת יד (ורחם) לתהליך חשוב כל כך, חשוב להבין מי בדיוק יכולה להיות פונדקאית.

מי מתאימה להיות אם פונדקאית? ההתאמה צריכה להיות הן חוקית ופיזית והן נפשית

• נתחיל בהגדרה יבשה ורפואית שתקפה מבחינה חוקית בכדי להיות אם פונדקאית במדינת ישראל. האם הפונדקאית חייבת להיות אישה בין הגילאים 22 ל-38, בריאה בגופה ובנפשה שנכנסת לתהליך הפונדקאות ביודעין ובהסכמה מתוך הבנה מלאה של התהליך ומשמעויותיו, לאחר חתימת הסכם פונדקאות מפורט עם ההורים. ההסכם מעגן את התמיכה הכלכלית של ההורים באם הפונדקאית, את הכסף שישולם לה כחלק מהתהליך ואת תנאי הטיפול הרפואי, הביטוח וכל מה שעוטף ונוגע לאם הפונדקאית במהלך הריונה ואחריו.

• מעבר להתאמה החוקית והפיזית של האם הפונדקאית לתהליך הפונדקאות, צריכים לתת דעתנו גם להתאמה הנפשית. בסופו של דבר, גם אם הביצית המופרית היא לא של האם הפונדקאית עצמה, מדובר בנשיאת עובר ברחם במשך תשעה חודשים ובהיריון לכל דבר, ובסופו של ההיריון הזה נמצאת מסירה של הילד כמוסכם מראש על ידי האם וההורים. בהתחשב בכך, האם הפונדקאית צריכה להיות מוכנה נפשית לתהליך שכזה ולדעת ולהבין מה נמצא בסופו, והדבר כרוך בכוחות נפשיים שאין לכל אחת מאתנו.

אם את מתאימה ועומדת בסטנדרטים של פונדקאות במדינת ישראל, מדובר לעתים קרובות בחבל הצלה עבור הורים הזקוקים לכך

למרות שמדובר בתהליך קשה פיזית כמו כל היריון אחר עם קושי נפשי נוסף עבור האם הפונדקאית, להיות אם פונדקאית זה צו מוסרי משמעותי עבור מי שמרגישה שהיא מתאימה ומתעניינת בכך. מדובר, בצורה גורפת ומוחלטת, בחבל הצלה לחיי המשפחה של זוג שלא מצליח להביא ילד משלו לעולם.

 הורות, הורים