הורות > הורים חד הוריים

הורים חד הוריים

הורים חד הוריים מקיימים תא משפחתי בו בנוסף לילד אחד או כמה ילדים ישנו רק הורה אחד. המשפחה החד הורית נוצרת בנסיבות שונות – בלתי צפויות או מכוונות וההורות משתנה בהתאם. ישנן משפחות חד הוריות שנוצרו בעקבות גירושין, פרידה או התאלמנות. היום ישנן גם משפחות חד הוריות שנוצרו מתוך כוונה על ידי אם שהרתה לבדה ולא במסגרת זוגית באמצעות בנק הזרע או בדרך אחרת, או על ידי אימוץ או פנייה לאם פונדקאית במקרה וההורה הוא גבר (אם כי, שתי האפשרויות האחרונות אינן מוכרות עדיין בחוק הישראלי). בעשור האחרון הפכו המשפחות החד הוריות מתופעה חריגה ושולית לחלק בלתי נפרד משגרת החיים המשפחתית בארץ ובעולם כולו. היום נשים המגדלות לבד את ילדיהן וחוות את תהליך ההריון והלידה לבד, או לחילופין גברים המגדלים לבד את ילדיהם, אינם נחשבים לתופעת שוליים.

הורים חד הוריים – קצת סטטיסטיקה

לפי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, במדינת ישראל ישנן יותר מ-110,000 משפחות חד הוריות. כ-91 אחוזים מהמשפחות החד הוריות בישראל הן משפחות המורכבות מאם ומילדים. כ-27 אחוזים מהמשפחות החד הוריות מורכבות מהורה ומילד אחד בלבד. כ-12 אחוזים מהמשפחות החד הוריות הן משפחות עולים חדשים, כאשר הן מהוות כ-25 אחוזים מכלל המשפחות של העולים. מבחינת ההתפלגות של הנסיבות: כ-56 אחוזים מהמשפחות החד הוריות מקורן בגירושין, כ-13 אחוזים מהמשפחות החד הוריות נוצרו כתוצאה מהתאלמנות, כ-13 אחוזים נוספים הן משפחות חד הוריות של הורה שהביא לעולם ילד שלא בזוגיות, כאשר מרבית המשפחות בקטגוריה זו מורכבות מאם ומילדים, ו-15 האחוזים הנותרים הן משפחות של הורה החי בנפרד מבן זוגו. מבחינת מוצא המשפחות: כ-85 אחוזים מהמשפחות החד הוריות הן יהודיות, כ-9 אחוזים הן משפחות חד הוריות ערביות, כ-5.8 אחוזים הן משפחות חד הוריות מדתות אחרות ו-0.2 אחוזים הן משפחות חד הוריות של עובדים זרים. 

הורים חד הוריים – הקלות שונות הניתנות לפי חוק

בניגוד למשפחות המורכבות משני בני זוג, צריכות המשפחות החד הוריות להתמודד עם לא מעט קשיים, כולל קשיים כלכליים. מסיבה זו, בחוקי מדינת ישראל, כמו בחוקי מרבית המדינות המערביות בעולם, ניתנות הטבות והקלות שונות למשפחות חד הוריות:
•    מענק שנתי – לקראת תחילת כל שנת לימודים מקבל הורה למשפחה חד הורית מענק כספי מהביטוח הלאומי עבור כל אחד מילדיו.
•    היעדרות וימי מחלה – הורה למשפחה חד הורית זכאי לפי חוק לדמי מחלה רבים יותר עבור היעדרות מהעבודה בשל מחלת ילד.
•     נקודת זיכוי במס הכנסה – להורה למשפחה חד הורית ישנה נקודת זיכוי נוספת במס הכנסה.
•    הכשרה מקצועית – הורה למשפחה חד הורית זכאי לקדימות מבחינת ההכשרה המקצועית המוצעת על ידי המדינה.
•    מעונות לילדים – להורה במשפחה חד הורית ישנן גם הטבות מבחינת מעונות יום.
•    דיור – הורה למשפחה חד הורית זכאי גם להלוואה מוגדלת מטעם המדינה או ממקורות אחרים לצורך דיור.הורות נבונה – אמצעי בטיחות לחדרי הילדים

PDF הדפסה דוא

 כיצד לשמור על ילדינו בתוך הסביבה הטבעית שלהם- חדר הילדים

 
 

הורות נחושה

PDF הדפסה דוא

אודותינו | צור קשר | תקנון האתר | פרסם באתר | שלח לחבר | כל הזכויות שמורות לאתר פורטל הורים- להורות שיוויונית בישראל 2010

אתרים מומלצים

טיסות לתאילנד

דרום אמריקה
הגדלת חזה
ביטוח רכב
מכשירי שמיעה
קורס איפור

 

הורות שונה
אמהות פונדקאיות
הגיל הרך
הורות הומו-לסבית
הורים בוגרים
הורים חד הוריים
הורים טריים
הורים מעדות מיעוטים
ילדים לגרושים
גירושין
הריון
סדנאות להורים
הורות משותפת
דיור מוגן

חדשות הבריאות

הדפסת מעטפות

אולטרה מדיקל -

טיפול בסרטן השד

המסת שומן

ויטמינים

ברכות לחנוכה

פורטל הורות