הורות > הורות הומו-לסבית

הורות הומו-לסבית

הורות הומו-לסבית היא הורות המורכבת משני הורים בני אותו מין, או כאשר אחד מהורי הילד הוא הומוסקסואל. בעשור האחרון הפכה ההורות ההומו-לסבית לתופעה נפוצה ביותר ברחביי העולם וגם בישראל, והיא איננה נחשבת היום לחריגה. ישנם היום יותר ויותר זוגות חד מיניים שאינם מוותרים על זכותם הטבעית להפוך להורים, להביא לעולם ילדים בדרכים שונות ולהשקיע בגידולם ובטיפוחם מכל הבחינות האפשריות. בנוסף לכך, מעניין לדעת, כי זוגיות חד מינית איננה תופעה הייחודית למין האנושי והיא נפוצה ביותר גם בקרב בעלי חיים שונים ובעיקר בקרב יונקים או זנים שונים של ציפורים.

הורות הומו-לסבית – כיצד תוכלו להפוך להורים?

היום קיימות אפשרויות שונות עבור הומוסקסואלים או לסביות להפוך להורים:
•     מערכת יחסים הטרוסקסואלית – ישנם הומוסקסואלים ולסביות המגדלים ילדים מנישואים קודמים או ממערכות יחסים הטרוסקסואליות והמערכת החדשה אחרי גירושין אפילו יותר קשה עבורם. חלקם מגדלים את הילד עם בן-זוג, חלקם מגדלים את הילד בעצמם וחלקם מגדלים את הילד במסגרת משמורת משותפת עם הורהו השני. ישנם גם הומוסקסואלים ולסביות המצויים במערכת יחסים הטרוסקסואלית, בידיעת בן הזוג או שלא ידיעתו, ומגדלים ילדים.
•    הורות ביולוגית ללא זוגיות –  אחת האפשרויות הקיימות כיום היא לצור קשר עם אישה, או לחילופין גבר, רק לצורך הבאת ילד לעולם. ישנם הומוסקסואלים המביאים ילד משותף עם ידידה טובה שלהם, וישנם אחרים המחפשים אישה בודדה או זוג לסביות במטרה להרות ולהוליד ילד. ישנן גם נשים לסביות המעדיפות להביא ילד לעולם לא באמצעות תרומת זרע אלא בשיתוף עם גבר. במקרים אלה, לרוב נחתם חוזה בין הצדדים המסדיר את הזכויות השונות של ההורים המשותפים: מקום מגורים, ביקורים, נושאים כספיים ונושאים אחרים.
•     הזרעה – שיטה זו היא מקובלת מאוד בקרב לסביות. תאי זרע להזרעה ניתן להשיג בבנק הזרע או לחילופין בשיטות אחרות, כדוגמת: ידיד, בן משפחה של בת הזוג או בכל דרך אחרת.
•    פונדקאות – שיטת הפונדקאות מתאימה להומוסקסואלים – בני זוג או בודדים המעוניינים בילד. במקרה זה הזרע להפריה נלקח מאחד מבני הזוג והביצית היא של האם הפונדקאית או מתרומה. האם הפונדקאית נושאת את העובר ברחמה עבור ההורים הביולוגים ומעבירה את התינוק לרשותם לאחר הלידה. לרוב מעוגנים פרטי ההתקשרות בין הפונדקאית להורים בהסכם מוסדר.
•    אימוץ – בשיטה זו יכולים הומואים ולסביות להפוך להורים לילד שנולד להורים אחרים. תקנות אימוץ ילדים משתנות ממדינה למדינה, כאשר ישנן מדינות בהן יכולים הומוסקסואלים, לסביות ויחידים לאמץ ילד.

הורות הומו-לסבית בישראל

בישראל עדיין מופלים לרעה זוגות חד מיניים בתחומיי הנישואין, הפונדקאות ואימוץ ילדים. עם זאת, בשנת 2006 אימצו לראשונה באופן חוקי בנות זוג לסביות זו את ילדיה הביולוגיים של זו, והפכו לזוג החד מיני הראשון במדינת ישראל. מאז ניתנו עשרות צווי אימוץ נוספים לזוגות חד מיניים בהתאם לנסיבות של כל מקרה. חוק הפונדקאות בארץ איננו מתיר לבודדים או לזוגות חד מיניים להיעזר בפונדקאית על מנת להביא ילדים לעולם, אך זוגות חד מיניים ישראלים יכולים לפנות לשירותי פונדקאות בחו"ל.


הורות, הורים