הורות > הגיל הרך

הגיל הרך

הגיל הרך נחשב לתקופת המעבר משלב התינוקות לילדות הבוגרת, והוא רצוף באינסוף חוויות חדשות עבור הילד וגם עבור ההורים. בגיל הרך חווים הילדים שינויים משמעותיים במישורים שונים, כאשר העיקריים ביניהם הם: ההתפתחות הקוגניטיבית והתפתחות השפה, ההתפתחות המוטורית וההתפתחות הרגשית והחברתית. בגיל זה ניתן כבר לזהות את אופיו של הילד ואת המזג עימו נולד. בגיל שנתיים שלוש, בניגוד לגיל הינקות, הופך המזג לבולט ומשפיע מאוד על התפתחות האישיות ועל בניית העצמיות. באותה מידה, גם למסגרת המשפחתית ישנה השפעה ניכרת על התפתחותם של ילדים בגיל הרך. ההורים הם הדמויות המשמעותיות ביותר בחיי הילד, הם משמשים כמודל חיקוי, ועמדותיהם ומחשבותיהם משפיעים מאוד על התפתחותו ועל התנהגותו ולכן תחום ההורות חשוב כאן לאין שיעור.


ילדים בגיל הרך – התפתחות קוגניטיבית


בגיל הרך חלה התפתחות קוגניטיבית משמעותי ביותר אצל ילדים. השפה הופכת לקולחת יותר, והילדים מתחילים להשתמש בהכללות ואפילו בהמשגות. שימושי השפה מעוררים בילדים סקרנות רבה והם לומדים להביע את עצמם טוב יותר באמצעותה. משוב חיובי מצד ההורים גורם לילדים לתחושה של גאווה וגם לרגיעה. עם זאת, אצל ילדים המתקשים ברכישת השפה לרוב מתפתח תסכול שמקורו בחוסר היכולת להביע את עצמם בצורה מדויקת. בגיל זה מתחילים ילדים גם להבין את המגבלות והחוקים אותם מצבים להם ההורים, אף אם אינם מבינים את  הרציונל העומד מאחוריהם. בשלב זה ינסו הילדים גם לבדוק את גבולותיהם של ההורים, וחשוב ביותר להיות מודעים לכך.ילדים בגיל הרך – התחום המוטורי


בגיל הרך מסוגל הילד להגיע לחפצים שונים ולנוע בחופשיות במרחב. הוא יכול לשוטט ולחקור את סביבתו בכוחות עצמו. הילד יכול להתנסות באתגרים פיסיים ומוטוריים שונים גם ללא עזרתם של ההורים: לטפס על המתקנים השונים בגן השעשועים, לשחק לבדו באמצעות משחקים לילדים ואף להגיע למקומות גבוהים בכוחות עצמו. פעמים רבות בעקבות היכולות החדשות שרוכש הילד, מתפתחת אצלו  הרגשה של "כל יכול" הקרויה בהגה הפסיכולוגית "חשיבה אומניפוטנטית". לרוב מעודדים ההורים את ילדם לעצמאות תוך השגחה מתונה, אך לרוע המזל דמיונו של הילד, מחשבותיו ורצונותיו אינם תואמים את יכולתו המוגבלת. הילד עדיין חש תלות גדולה בהורים ומזהה את הפערים הקיימים ביכולות. לעיתים, גורם מצב זה לכעס, למרדנות או אפילו לתוקפנות אצל הילד.

למידע על לימודי חינוך לגיל הרך תואר שני.

ילדים בגיל הרך – התפתחות רגשית וחברתית


בגיל הרך חלה גם התפתחות רגשית וחברתית משמעותית ביותר. בשלב זה מגלה הילד בשלות רגשית ואף יוצר אינטראקציות חברתיות בקלות יחסית. עם זאת, כדי לפתח את המיומנויות החברתיות שלו, צריך הילד לרכוש ניסיון באמצעות בילוי בחברת ילדים אחרים. ביחד לומדים הילדים כיצד לתקשר זה עם זה, מבחינה מילולית ולא מילולית. הבילוי המשותף מאפשר לילדים גם ללמוד על עצמם ועל סביבתם נושאים חדשים רבים: הילדים לומדים כיצד להגיב במצבים שונים, מהם יחסי הכוחות בתוך הקבוצה, כיצד לשרוד ונושאים רבים נוספים.mobee - הטלפון הסלולרי הראשון המותאם לילדים בגילאי 5-9

PDF הדפסה דוא

מכניסים את mobee לילקוט ושולחים את הילדים לבית הספר בראש שקט

הילדים שלנו גדלים והופכים להיות עצמאים בגיל צעיר מאוד. אנחנו ההורים רוצים להגן עליהם ולהעניק להם ביטחון, אך עדיין לתת להם תחושת עצמאות וחופש פעולה.


חברת מובי טכנולוגיות סלולריות בע"מ, מציגה את הטלפון הנייד הראשון לילדים המותאם לילדים בגילאי 5-9. המכשיר מתאים בדיוק למידות כף היד של הילדים ובנוי מפלסטיק קשיח העמיד לנפילות רבות. mobee עונה על הרצון של הילד לטלפון משלו, מעוצב ומדליק, ואת ההורים המכשיר מצייד במגוון אפשרויות העוזרות לאבטח את סביבתו ולגרום לו להרגיש שהוא לא לבד והוא יכול ליצור קשר עם הוריו בכל רגע.


mobee הוא המכשיר היחיד המאפשר להורים, בעזרת מוניטור, להאזין בכל רגע נתון למתרחש בסביבת הילד. במקרים בהם הילד אינו עונה או כאשר הילד נמצא בסביבה בה הייתם רוצים לוודא שההתנהלות סביבו מקובלת עליכם, תוכלו, על ידי שליחת הודעה למכשיר, להיות זבוב על הקיר ולוודא שילדכם בסביבה בטוחה.


ל-mobee ארבעה לחצני חיוג מהיר המתוכנתים מראש על ידי ההורים ובלחיצת כפתור אחת על אייקונים מאוירים – אמא, אבא, בית וטלפון נוסף, הילד יוכל לצלצל לאנשים הקרובים אליו. למכשיר ה- mobee לחצן מצוקה למקרה הצורך. בלחיצה על הלחצן, נשלחת הודעה לארבעת המספרים המתוכנתים בזיכרון והמכשיר מחייג אליהם ברצף עד לקבלת מענה. בנוסף, מכשיר ה - mobee מאפשר הדלקה וכיבוי אוטומטיים, כך שהילד לא צריך לזכור להדליק את מכשיר ה- Mobee שלו בצאתו מבית הספר או לכבות אותו בערב כשהוא הולך לישון.


mobee מוגן מפני תכנים לא נאותים, ללא משחקים, ללא מצלמה וללא אפשרות גלישה באינטרנט. במידה ותרצו בכך ניתן להגביל את משך השיחה ולמנוע שימוש מופרז במכשיר, בעיקר במקרים בהם הילד שוכח לנתק את השיחה. ל-mobee מנגנון למניעת גניבה - המכשיר שולח הודעה אוטומטית להורים ברגע שמוכנס אליו כרטיס SIM זר.
הורים רבים מדווחים על קושי במעבר מהגן לבית הספר היסודי. בגן, הילד נמצא בחממה מוגנת עם 100% תשומת לב כל הזמן. המעבר החד לכיתה א' עלול להיות קשה מאוד עבור ההורים וגם הילדים היו רוצים להרגיש שיש להם יכולת ליצור קשר עם ההורה בכל מצב.


mobee פותח ויוצר על ידי אלה צ'רטוק ומאיר סייג שהבינו שיש צורך גדול במכשיר טלפון סלולרי פשוט להפעלה לגילאים צעירים, המאפשר להורים לשמור על קשר עם ילדיהם בכל רגע נתון מבלי לחשוף אותם למשחקים, לאיומים וירטואליים באינטרנט ולשימוש מופרז במכשיר סלולרי.


המכשיר קיים בשלושה צבעים: כחול, ורוד וצהוב.


החברה מחזיקה בכל האישורים הנדרשים בישראל לצורך שיווק טלפון סלולרי מותאם לילדים, אישור מפעיל סלולרי, רישיונות משרד התקשורת, רישיון משרד הביטחון ואישור מכון התקנים הישראלי (עבור המטען).מחיר: 399 ₪.
שירות ואחריות על ידי החברה.
ניתן לרכוש באתר www.mobee-cell.co.il, ברשת חנויות באג, רשת אייבורי ובחנויות המובחרות.
שירות לקוחות: 03-6209991

 

 

לימוד אנגלית לילדים בגיל הרך

PDF הדפסה דוא

פיתוח כישורי שפה בגיל הרך מבטיח כי בעתיד הילד יצליח לפתח את כישורי השפה בצורה פשוטה יותר, ללא מבטא ולהגיע גם לרמה של שפת אם. הורים שמחזיקים בעצמם בכישורי אנגלית גבוהים יוכלו להתחיל לדבר אנגלית עם הילד כבר בגיל מאוד צעיר. הורים שלא מחזיקים בכישורי אנגלית גבוהים יוכלו להיעזר במשחקים, תוכנות מחשב, תכניות טלוויזיה ומרכזי לימוד אנגלית לילדים. כמעט בכל גן ילדים עוסקים היום גם בלימוד אנגלית. מחקרים מראים כי בגילאים צעירים קל יותר לקלוט את מיומנות השפה.

 

לימוד אנגלית לילדים הוא צעד חכם לכל הדעות. הורים רבים שואפים ללמד את הילדים אנגלית אך במבחן המציאות הם לא מוצאים זמן פנוי. קורס אנגלית לילדים יוכל להיות פתרון נהדר בעבור אותם הורים. הילדים נהנים מהפעילות המשותפת עם ילדים נוספים וזוכים לערך מוסף. מרכזי לימוד אנגלית לילדים מותאמים היטב לצרכים של הקטנים ומשלבים בהתאם משחקים ופעילויות שכרוכות בשירה, מוזיקה ופעילות גופנית.

 

שימו לב למבטא

אחד היתרונות המשמעותיים ביותר בלימוד אנגלית מקצועי לילד הוא המבטא. אם תקדישו רגע אחד למחשבה תגלו כי הילדים מחקים את המבטא שלכם. כאשר ההורים דוברים אנגלית עם מבטא גם הילד יפתח את אותו המבטא. לימוד אנגלית לילדים על ידי מדריכים ברמת שפת אם מבטיח כי הילדים ייספגו את המבטא הנכון. אנגלית רהוטה מתחילה במבטא נכון וממשיכה אל אוצר מילים נרחב והרגלי דקדוק נכונים. כאשר מקנים לילדים את כל התכונות המבורכות הללו כבר בגיל צעיר התוצאות לא מאחרות להגיע.

 

יכולות מעוררות קנאה - לימוד אנגלית לילדים

ילדים שמגיעים אל שיעורי האנגלית בבתי הספר כאשר הם כבר יודעים אנגלית ברמה גבוה יותר בהשוואה לשאר הכיתה זוכים ליתרון. החברים כולם מתפלאים מהיכולת הגבוה ומבקשים להתקרב אל הילד ולהתחבר עמו. כישורי השפה משפרים את יכולות התקשורת של הילד, מחזקות את הביטחון העצמי שלו ופותחות בפניו אפשרויות להכיר חברים חדשים מכל רחבי העולם. האנגלית היא נכס בעבור כל ילד, הורים שמבקשים לפתוח בפני הילדים עולם ומלואו מתבקשים בסך הכול ללמד אותם אנגלית.

 

אנשי החינוך העוסקים בהוראת אנגלית מוסיפים וטוענים כי לימודי שפות נוספות מסייעים לפיתוח קוגניטיבי של המוח. הם ממליצים להורים ללמד את הילדים אנגלית או שפה נוספת כבר בגיל מאוד צעיר. ילדים רב לשוניים מציגים יכולות לימוד טובות יותר ומשיגים ציונים גבוהים יותר בכל המקצועות. ככל שיודעים יותר שפות כך מתפתחת האינטליגנציה טוב יותר. המומחים ממליצים להורים בהתאם לשלב את הילדים במסגרות לימוד אנגלית לילדים כבר בגיל צעיר. חוגים של אנגלית יעניקו להם מקפצה אל עתיד טוב יותר ויאפשרו להם למצות את הפוטנציאל האישי.

 

חשוב לציין כי לימוד שפה נוספת לא פוגע בכישורי התקשורת של הילד. ילדים רבים מצליחים ללמוד כבר בגיל צעיר 2 שפות ואפילו 3, אין כל סכנה מהעמסת מידע על הילד כל עוד הלימוד נעשה במסגרות מתאימות לילדים. אם הילד מתנגד ללימוד האנגלית או מסרב לדבר באנגלית כדאי לבחון א הדברים לעומק, הילדים לרוב נהנים מהלימוד ורואים באנגלית חוויה מהנה.

 

לימודים לגיל הרך – מתי כדאי להתחיל

PDF הדפסה דוא

לימודים לגיל הרך – מתי כדאי להתחיל

לאורך מרבית חיינו מלווים אותנו לימודי חינוך לגיל הרך מסוגים כאלו ואחרים – אנחנו מבלים שנים רבות במסגרות לימודים שונות, החל מגני הילדים ובתי הספר היסודיים וכלה בחטיבת הביניים, התיכון, האוניברסיטה והקורסים המקצועיים השונים שאנחנו עוברים במסגרת העבודה שלנו. אנשים רבים מעדיפים גם להקדיש חלק מזמנם ללימודים בלתי רשמיים – לא למען תעודה או תואר כלשהו, אלא בעיקר למען העשרה עצמית, רכישת ידע וסיפוק.

 

בעוד אנחנו מתחילים ללמוד באופן רשמי רק בגן הילדים או בכיתה א', הורים רבים נוטים להתחיל וללמד את ילדיהם בעצמם כבר בגילאים מוקדמים יותר, או אפילו לשלוח אותם למעוני יום בהם מלמדים אותם תחומים כאלו ואחרים (כמובן שבגילאי הרך לא מדובר בלימודי בניית אתר או מעוני יום בהם יושבים הפעוטות בכיתות ומקשיבים למורה, אלא במעונים בהם מנסים ללמד את הפעוטות דברים בסיסיים במהלך שעות שהותם שם מדי יום..). ישנם הורים אשר יושבים על הפעוטות שלהם ומלמדים אותם בעל פה מילים, מספרים, שירים וכד', ישנם הורים אשר רוכשים לילדים הקטנים שלהם קלטות חינוכיות המיועדות ללימודים ועוד.

 

בעוד מדובר בסוג של טרנד בעולם ההורות, עולה השאלה – האם זה רצוי? האם כדאי להתחיל וללמד את הילדים באופן מוכוון ומרוכז כבר בגילאים מוקדמים מאוד, כאשר הם עדיין עשויים להיחשב פעוטות?

כמובן שהדעות בהקשר לתשובה על שאלה זו מתפצלות לאסכולות שונות ומהוות מקור לדיון וויכוח פורה בעולם החינוך לגיל הרך. אסכולה אחת טוענת כי עדיף וכדאי ללמד את הילדים כמה שיותר כבר מגיל כמה שיותר צעיר, שכן ככל שהילדים צעירים יותר, כך אינסטינקט הלמידה שלהם מפותח יותר והם יכולים ללמוד דברים חדשים ביתר קלות (לפחות לעומת יכולותיהם ללמוד בגילאים מאוחרים יותר..). לעומתם, טוענים אנשי חינוך והורים רבים כי אין לנסות וללמד את הילדים "בכוח" החל מגילאים צעירים, אלא יש לתת להם את הזמן שלהם, ולחכות עד שיתחילו לגלות סקרנות טבעית בתחום מסוים, בטרם יתחילו ללמד אותם את אותו תחום באופן מסודר. הרציונאל מאחורי גישה זו היא כי אין להכביד ולהעמיס על הפעוטות והילדים הקטנים יותר מדי, וכי אם רק ניתן להם את הזמן שלהם, הם בסופו של דבר יגלו עניין בהכל (כתיבה, קריאה, חשבון וכד'..), ואז ילמדו את אותם תחומים ביתר התלהבות ואפקטיביות.

 

אז מתי כדאי להתחיל? החליטו לאיזו אסכולה אתם משתייכים, ואז יהיה לכם קל יותר לקבל החלטה בעניין...

 

הורות – לומדים בבית הספר הטוב ביותר: החיים

PDF הדפסה דוא

לימודי הורים מתבצעים בשטח, בפועל, בחיים. ניתן להתכונן לקראת ההורות וללמוד את תפקידיהם הבסיסיים של הורים, אבל לא ניתן להאיץ את תהליך ההבשלה של זוג נשוי לקראת היותו הורים לילדים. רובנו ככולנו לומדים להיות הורים רק כאשר יש לנו ילדים.  אנחנו לומדים להיות הורים כמי שמתגלחים על זקנם, עוד בהיותם עוטי פלומת-תינוקות ראשונית בלבד...
 אפשר לקבל מידע בפורומים שונים באינטרנט, בהדרכות של קאוצ'רים, מקריאה בספרות עיונית לסוגיה אבל הלימוד העיקרי, המעשי, הוא לימוד מהילדים. לימוד תוך כדי תנועה, תוך כדי גידול. פורום הורים – באינטרנט ומחוץ לו – עשוי להעשיר במידע חשוב. עצם ההתחלקות בחוויות, בקשיים, בחששות ובתקוות עם  הורים טריים כמוכם עשוי לעודד: אתם לא לבדכם במערכה, אשר דבר ואיש לא היו יכולים להכין אתכם לקראתו.

לפעמים אנו עלולים להתקל בקשיים בדבריי היומיום, החל מתקשור ועד לפחד ממחוייבות, גם לאחר תקופה ארוכה בה בני הזוג יחדיו וברוב המקרים הם לא מבינים מאיפה הגיע המשבר הזה, מה שעלול להחמיר את המצב. לאלו שפתאום החל חוסר תקשוראו חוסר רצון לתקשר אחד עם השני, סביר להניח שזה בגלל הפחד מהורות, פנייה לקבלת טיפול זוגי יכולה להיות יעילה מאוד, או לחלופין, לפעמים המחשבות מקשות על בני הזוג לתפקד לא רק בתקשור אלא גם בחיי הסקס שלהם, ישנה תחושה של ירידת חשק וחוסר רצון לשתף פעולה, עייפות מסויימת לפעמים. במקרים כאלו זו לא בושה לפנות לטיפול אצל סקסולוגית לשם קבלת מענה והתגברות על הקשיים שנוצרו.


הורים נולדים:


תינוק בא לעולם ועמו גם אתם נולדים כהורים, ודאי כאשר זה הילד הראשון שלכם.  חשוב לסמוך על הרגש הטבעי, על תחושת הבטן, אבל יש דברים שחשוב לדעת אותם. על תהססו להתייעץ. מותר לשאול. צריך לשאול. בכל מצב שבו אתם מוצאים עצמכם מהססים, מתלבטים – שתפו אנשים. להיות הורים פירשו להיות דרוכים וערניים, פתוחים לכל אפשרות.
אתם מתכוננים לתינוק והנה הוא מגיח לעולם ומשנה אתכם לנצח. שוב לא תהיו רק " זוג נשוי". הלידה משנה לא רק את הסטאטוס הרשמי שלכם אלא גם את עולמכם: היא משנה סדרי עולם ועדיפויות, היא משנה דגשים וחשיבויות. יש לכם רשימה של מטלות הכרוכות בהיערכות לקליטת התינוק בביתכם: לסדר את החדר שלו, לרהט, לקשט, להעשיר אותו בגירויים שונים. אתם יכולים להכין לו שירים לטף באמצעות שירים להורדה באינטרנט.
אתם לא לבדכם בעולם. יש לכם  תינוק. אדם קטנטן, זעיר, חסר ישע. הוא זקוק לכם. יש לכם אחריות עצומה, עליונה.
בואו של תינוק לעולם, לעולמכם הוא, כאמור, הלידה שלכם כהורים. יחדיו אתם עושים צעדים ראשוניים, מהוססים, לומדים את הדרך, את הקצב הנכון, הולכים לאטכם בין הטיפות – חוששים להירטב, להיכוות. ואתם סחוטים מעייפות, ממתח, מהתרגשות בוכים מאושר. מזל טוב הורים טריים, ברוך בואכם על המועדון היפה והמרגש ביתר בעולם – מועדון ההורות.

 

איך מעצבים חדר ילדים כמו שצריך?

PDF הדפסה דוא

עיצוב חדר ילדים הוא משימה מורכבת למדי, הבסיס לעיצוב החדר הוא הרצפה! אחד הפתרונות הפופלאריים הוא פרקט למינציה - יפה ובטיחותי, כל הפרטים על הטרנד החדש לחדרי ילדים

 

 
 
מאמרים נוספים...
<< התחלה < הקודם 1 2 הבא > סיום >>

עמוד 1 מ- 2


הורות, הורים