הורות > ילדים לגרושים

ילדים לגרושים

אמנם, הגירושין הפכו בעשור האחרון לתופעה נפוצה ביותר, בישראל ובכל רחביי העולם, אך ההליך עצמו והתחלת החיים החדשים המתלווים אליו אינם פשוט – לא עבור ההורים הגרושים ובייחוד לא עבור הילדים. היום ילדים להורים גרושים אינם צריכים להתמודד עם סטיגמות שונות ועם הבושה שהיו אופייניים למצבים דומים בעבר. עם זאת, המעבר מחיי משפחה משותפים לחיים בשני מקומות – עם שני הורים שחיים בנפרד, הוא לרוב לא פשוט וכמובן שההורות גם היא משתנה. ילדים להורים גרושים צריכים להתרגל לחיים חדשים. בנוסף לכך, גורמים הגירושין באופן טבעי לתגובות שונות אצל ילדים. תגובות אלה תלויות בגורמים שונים, כדוגמת: גילם של הילדים, מנגנוני ההסתגלות שלהם, מצבם ההתפתחותי, סידורי האחזקה שנקבעו בין ההורים והיחסים עם ההורים.

ילדים לגרושים – להתמודד עם השינוי

עיבוד הרגשות אצל ילדים להורים גרושים דומה מעט לעיבוד הרגשות במקרים של אובדן. תהליכי האבל המתלווים להתמודדות עם אובדן מופיעים אצל ילדים גם לאחר גירושי הורים. לרוב עובר הילד כמה שלבים שבסופם הוא מקבל את המצב החדש ולומד לחיות איתו:
•    שלב הכחשה – לרוב, ילדים אינם מוכנים לקבל את העובדה שהוריהם עומדים להתגרש ומתכחשים לכך. בשלב ההכחשה משכנעים הילדים את עצמם כי הגירושין לא באמת עומדים להתרחש ומדובר רק במריבה נוספת של ההורים. לעיתים, שלב ההכחשה מתבטא בניסיונו של הילד להתעלם לחלוטין מהגירושין ולהעמיד פנים כי אין להם כל קשר אליו.
•    שלב האשמה – בשלב זה מפתחים ילדים רבים רגשות אשם. הם נוטים לתפוס את עצמם כאחראים לגירושין וכמי שגרמו להם בשל האופן בו התנהגו. לילדים ישנה נטייה לחשיבה "אומניפוטנטית" – לפיה הם "כל יכולים", הכול תלוי בהם והם אלה שגרמו לפרידת ההורים.
•    שלב הכעס – בשלב זה מתחילים הילדים לחשוש לאובדן האהבה אליה היו רגילים. הם חשים, כי נעזבו על ידי הוריהם ואיש לא מתחשב ברגשותיהם. התחושה כי ההורים הזניחו אותם עלולה לגרום להתפרצות כעס ואיבה כלפיהם. פעמים רבות, מופנה הכעס דווקא כלפי האם, אך לעיתים הוא מופנה גם כלפי האב, החברים או אפילו המורים בבית הספר.
•    שלב הייאוש – בשלב זה לאחר שהילד הבין כי המצב הוא בלתי הפיך, הוא ניצב מול האמת ונוטה לפתח רגשות של דיכאון וייאוש. מבחינה התנהגותית שלב זה לרוב מלווה בהפרעות התנהגותיות שונות: בכי, דיכאון, אובדן עניין בלימודים, אובדן עניין בחברים ונטייה להתבודדות. תגובות אלה מופיעות אצל מרבית הילדים ללא קשר לגיל, לטיב היחסים עם ההורים, לאישיות או לשלב ההתפתחות. 
•    שלב ההשלמה – בשלב הסופי מקבלים הילדים את המציאות החדשה ולומדים לחיות איתה.

ילדים להורים גרושים – שגרת החיים

לאחר שלבי ההסתגלות השונים, לומדים ילדים לחיות בשלום עם המצב החדש ולהפיק ממנו את המרב. עם זאת, חשוב ביותר שההורים הגרושים לא יהיו מרוכזים רק בעצמם ובבעיותיהם ולא יהיו מודעים גם למצבם המיוחד של הילדים. משפחות של הורים גרושים כוללות שלוש צלעות, שעל כל אחת מהן יש לתת את הדעת. הקשבה ופרגון הם פעמים רבות הדרך לבניית עתיד טוב יותר – עבור ההורים ועבור הילדים כאחד.
מדוע דשא סינטטי הוא הבחירה הטובה ביותר לגני ילדים ופארקים

PDF הדפסה דוא

אתם רוצים לתת סביבה נעימה ובטוחה לילדים שמגיעים לגני הילדים, אך איך אפשר לעשות זאת? כמובן שמשטח טבעי שלדשא יכול להיות הפתרון לכך, שכן הדשא הוא משטח רך, נעים עם מראה נהדר שמשפיע בהחלט לחיוב על מצב הרוח של הילדים. עם זאת, בדשא הטבעי יש גם מספר סכנות אפשריות שעליהן נעמוד בהמשך. לעומת זאת, בהתקנה של דשא סינטטי אתם נהנים מכל העולמות. הדשא הסינטטי נראה טבעי לגמרי - אך יש לו כמה יתרונות משמעותיים על פני הדשא הטביע, לפחות בכל מה שנוגע לגני הילדים.


לא מזיק, לא מגרד ויפה לחלוטין!

● דשא ללא אלרגיות - ישנם לא מעט ילדים קטנים אשר יש להם אלרגיה מדשא טבעי. תוך זמן קצר הם מתחילים להתגרד, ועל הגוף שלהם יופיעו כל מיני פריחות - וכמובן שאז יגיעו ההורים שלהם עם תלונות. עדיף כמובן להימנע מכך, ופשוט להתקין דשא סינטטי בגן. הדשא הסינטטי עשוי מחומרים שילדים לא מפתחים על פיהם אלרגיות, וכך אתם יכולים לנשום לרווחה.

● לא מושך מזיקים - נכון שדשא רגיל הוא יפה מאד, אבל הוא גם מושך אליו לא מעט מזיקים שונים - כולל חרקים בעיתיים, שהילדים עלולים או לפחד מהם, או לנסות לשחק איתם, להכניס אותם לפה, וכיו"ב. כמובן שכדאי להימנע מכל מגע של הילדים עם המזיקים הללו, והפתרון הוא בדשא הסינטטי. מאחר שהדשא איננו אמיתי, החרקים אינם נמשכים אליו ואין להם שום אינטרס לשהות בו, ואתם יכולים לשמור על סביבה סטרילית.

● משטח רך ונעים - לצד שני היתרונות הקודמים שהצגנו, חשוב לזכור כי הדשא הסינטטי יכול להיות רך ונעים במיוחד (ישנם מדשאות סינטטיות עם רמות קושי שונות ,ואפשר ורצוי להזמין כמובן את המשטחים הרכים יחסית לגן הילדים). כך אם ילדים רצים ונופלים על הדשא, הם לא יסבלו מחבלות.


וזה גם שומר על הניקיון!

אם דשא ריגל, ומשטחים אחרים שדומים לו עלולים לצבור לכלוך, בחוץ וחול שידבק לרגליהם ולגופים של הילדים, הרי שהדשא הסינטטי איננו כזה! הדשא הסינטטי מעצם תכונותיו איננו צובר לכלוך, וכך הניקיון נשמר בסביבת הגן, וזה בוודאי מהווה תחליף נוח לארגזי החול השונים.

 

האם כדאי להיות אם פונדקאית יותר מפעם אחת?

PDF הדפסה דוא

כבר עברת פעם את החוויה הזו של להיות אם פונדקאית, וכעת את עומדת מול ההתלבטות - האם כדאי לך שוב לעבור את זה? אם את מתלבטת כנראה שבכל זאת היו לכך היבטים חיוביים, אך את כמובן מודעת לכך שהריון זה לא פיקניק. אז איך אפשר לדעת שאת מתאימה ושאת תוכלי לעמוד בכך? הנה כמה דברים שכדאי לדעת לפני שבוחרים.

 

כל ההיבטים שיש לשקול

  •  החוק - קודם כל, יכול להיות שמבחינת החוק בכלל אסור לך להיות שוב אם פונדקאית. החוק קובע כי הפונדקאית לא יכולה להיות מישהי שעברה יותר משני הריונות, ומהצד השני עליה להיות לפחות עם ילד אחד שהיא מגדלת. זה אומר שאם כבר ילדת ילד משלך והיית אם פונדקאית פעם אחת - מותר לך להיות אם פונדקאית רק עוד פעם אחת. אם יש לך כבר יותר מילד אחד וכבר היית פונדקאית - יוצא מכך שאסור לך להיות פונדקאית שוב.
  •  מה המניעים שלך? - עלייך לחשוב היטב מהם המניעים שלך בנוגע לפונדקאות. אם את זקוקה נואשות לכסף, חווה קשיים עם הילדים ועם בעלך וחושבת שההיריון ייתן לך פיצוי רגשי מסוים, או חווה משבר נפשי אחר - רצוי להימנע מהפונדקאות, כי ההשלכות יהיו קשות. אם את פשוט רוצה לקח תחלק בתהליך המופלא של ההיריון, וכמובן לקבל תשלום הולם בשלבים המתקדמים של ההיריון - זה בהחלט מניע תקין.
  • ההשלכות על הגוף - בהנחה שזה ההיריון השלישי שלך, וכבר היו לך שני הריונות קודמים שעברו  בהצלחה מלאה, את יכולה להניח שגם הפעם ההיריון יעבור בצורה פשוטה - אך שימי לב שאת כבר לא צעירה בהכרח כמו בעבר, ועלייך להיות בחלק מהמקרים בשמירת הריון.

אז מה זה אומר?


בעקרון, יש יתרון לאם פונדקאית שכבר מנוסה, מכירה את התהליך ולא יהיו אתה הפתעות, ולכן אם את מוכנה לכך נפשית ופיזית - זו בהחלט אופציה ראויה!

 

ילדים, הורים, וגיל הזהב

PDF הדפסה דוא

החיים עמוסים, העבודה בלתי נגמרת, אתם טרודים באין ספור עניינים מהותיים ולא ממש עוקבים אחר השנים שחולפות ביעף. אבל יום אחד זה מגיע – ההורים מגיעים לגיל הזהב, ואתם מוצאים את עצמכם עם סימן שאלה ענק:

מה עושים?

גיל הזהב: הפן הרגשי

גיל הזהב מעמיד אתכם, כילדים, בפני מצב רגיש, עדין, ובעיקר – מורכב. ההורים, שמאז ומעולם היו בעבורכם משענת שניתן לסמוך עליה בכל מצב, הופכים לנשענים, וזה לגמרי לא קל. אם אתם מסוג הילדים שפונים להורים בכל עת מצוקה כלכלית, רגשית או משפחתית, זירת ההתמודדות החדשה בפניה אתם עומדים עומדת להיות מאתגרת במיוחד. אבל גם אם אתם עצמאיים יחסית, הסיטואציה בה ההורה הופך מתומך לנתמך איננה פשוטה. אז קודם כל, הירגעו. הוריכם מתבגרים, וזהו טבע החיים. זה הזמן לעשות להם נחת, לבקר עם הילדים, לקפוץ בכל רגע פנוי ולשמח אותם בכל דרך אפשרית. ומה עוד? זכרו, כי גם כאשר ההורה הולך ומתבגר מבחינה פיזית, הרי שמעבר למעטה הזקנה המרתיע, נשאר ההורה שהכרתם מהרגע הראשון שלכם עלי אדמות. אז כמובן, במקרים מסוימים הליך הזקנה משפיע לרעה על מצב הרוח של ההורים המתבגרים ועל מידת העניין שהם מוצאים בחיים השוקקים שלכם, אבל במרביתם המוחלטת של המקרים, ההבדל בין דיכאון משמים לבין גיל הזהב, במובן החיובי של הביטוי, נתון דווקא בידיכם. המשיכו להתייעץ, לשתף, לספר סודות וליהנות מניסיון החיים העשיר של ההורים, שבינינו – אין לו תחליף...

גיל הזהב: הפן המעשי

גיל הזהב עשוי להיות מורכב בהחלט גם מבחינה פיזית. קביעה זו מוכיחה עצמה כנכונה עם כל שנה שחולפת ומעמידה אתכם ואת ההורים במצבים מביכים ובלתי נעימים שמורכבים מבחינה רגשית לכל הצדדים. שוק מוצרי הצריכה למבוגרים מפותח כיום בהחלט, ומאפשר לכם ולהורים המתבגרים להתמודד עם מגבלות התנועה שלהם בדרך מכובדת שתשמור על כבודם העצמי ועל אווירה נינוחה במרחב המשפחתי. אמצעי עזר כמו סדיניות ייעודיות למבוגרים ומגוון מוצרי ספיגה אחרים יהפכו עם הזמן למלווים היעילים ביותר של ההורים המתבגרים. אל תוותרו עליהם!

 

עונת החתונות

PDF הדפסה דוא

מדורת ל"ג בעומר מבשרת את סוף האביב ואת תחילת העונה החמה ביותר- עונת החתונות!

המזג החמים לא רק מכתיב את מיקום האירוע אלא את כל סקאלת המחירים הנלווית אליו. סקאלה שלפי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, חורגת באלפי שקלים מהעלויות הנלוות לחתונה חורפית. עלות חתונה ממוצעת הכוללת 350 אורחים והנערכת בימות הקיץ, עלולה בקלות לנסוק ל- 125 אלף שקלים, בעוד שבימות החורף עלות זו צונחת בכ-14% לפחות. בד בבד עם הסטטיסטיקה הזו ישנה גם סטטיסטיקת הגירושין, כעת נשאלת השאלה איך חומקים משני הקליעים?

מה בין ל"ג בעומר ונישואין?

רבי עקיבא עונה על שאלה זו עם ההיקש שערך בין האש לזוגיות, באמירה "איש ואישה, זכו- שכינה ביניהם, לא זכו- אש אֹכלתם".  האש מסמלת את חייו של הזוג הנשוי, כאשר זו יכולה להחיות את הקשר ולשמור על הגחלת לאורך השנים או להיות בעלת השפעה הפוכה המכלה את הזוגיות. כדי לשמר את הגחלת ולהימנע מחתונה שתייצר סכסוך עד גירושין, מתחילים ברגל ימין  את החיים המשותפים כבר משלב תכנון החתונה. כך תימנעו ממלכודות הדבש העומדות בפני זוגות הנוטים להפריז במחשבה שזהו מאורע של פעם בחיים.

חתונה נבונה

אם החלטתם להינשא בקיץ, להלן מספר טיפים ל"צרכנות נבונה" לקראת המאורע המשמח:

  • ערכו השוואות מחירים!
  • טיימינג שווה זהב. התקופה בין אמצע יולי עד סוף ספטמבר נחשבת ליקרה במיוחד. כ-30% מהוצאות אלו ייחסכו בקלות בחתונת חורף. גם לימות השבוע משקל כלכלי ניכר- ימים א' ו-ב' המוזלים ביותר בעוד שיום ה' יקר ב-25% משאר ימות השבוע.
  • הגודל כן קובע. בניגוד לתפיסה של חתונה קטנה צמצום עלויות, הרי שחתונה קטנה המונה פחות מ-250 מוזמנים נחשבת יקרה יותר (באופן יחסי) בשל מיעוט המקומות המקיימים חתונות בסדר גודל זה. כמו כן, עלות המנה במקומות אלו בימות הקיץגיאו עומדת על כ-350 שקלים בממוצע. שאר ההוצאות הקבועות נותרות זהות ללא קשר לגודל החתונה, לכן חסכון במספר המוזמנים יותיר אתכם בהפסדים מיותרים.

 

  • הוצאות נלוות. בחנו מה כלול ב-דיל שלכם עם בעלי המקום והקייטרינג לפני שתמהרו להשקיע מעבר לנדרש.
 

"רק מילה טובה"....

PDF הדפסה דוא

 ערכת ברית מילה סטרילית לשמירה מקסימלית על בריאות התינוק

ומניעת הידבקות ממחלות זיהומיות בזמן הברית

בשנים האחרונות עולה מספר הפעוטות שנדבקים ממחלות זיהומיות במהלך טקס ברית המילה. כדי למנוע הדבקות ובכדי להבטיח שמירה מרבית על בריאות הפעוט במהלך הטקס, פותחה ערכת "מילה טובה" - ערכת ברית מילה סטרילית, המכילה את כל הכלים הדרושים לביצוע ברית מילה על פי דרישות ההיגיינה של משרד הבריאות ועל פי ההלכה.

 

 ערכת "מילה טובה" פותחה על ידי חברת BY ISRAEL   בליווי של מוהלים ורופאים בכירים והיא מיועדת לקהל הרחב ולהורים הטריים.

לערכה יש חשיבות גדולה גם אם הוזמן לביצוע הברית מוהל מוסמך או רופא מכמה סיבות: הוועדה הבין משרדית של משרד הבריאות והוועדה לפיקוח על המוהלים מחייבת כל מוהל להגיע עם סט כלים סטרילי שעבר עיקור במכשיר אוטוקלב שלא תמיד נמצא בידי המוהלים עקב עלותו היקרה. בנוסף, מאחר ומוהלים-רופאים מנהלים מספר בריתות ביום ישנו קושי טכני לבצע סטריליזציה באופן המיטבי . השימוש בערכת 'מילה טובה' מאפשר להורים כאחד להיות שקטים ורגועים שנקטו בכל האמצעים הנדרשים בכדי לשמור על בריאות הפעוט במהלך טקס המילה, מעבר להזמנת מוהל מוסמך.

 

ערכת "מילה טובה" מכילה כלים לשימוש חד פעמי מנירוסטה בעלי תו תקן בינלאומי, סגורים באריזת וואקום, במטרה למנוע כל אפשרות של הידבקות התינוק במחלות זיהומיות כתוצאה מחשיפה לכלים שלא עברו סטריליזציה במכשיר עיקור בהתאם להנחיות משרד הבריאות.

 

לדברי ד"ר יהודה אטיאס: "באופן מסורתי נעשה חיטוי מקומי של הכלים לפני הברית עם אלכוהול . חיטוי כזה אינו מספק ואף פסול ע"י משרד הבריאות . על כן, חובתנו כהורים היא לדאוג שהמוהל ישתמש בערכת כלים סטריליים לשימוש אחד בלבד. ברכישת ערכת 'ברית מילה טובה' המוהל , הרופא ההורים שקטים ורגועים כשכל כלי המילה עברו סטריליזציה והם נקיים וסגורים באריזה סטרילית, ובהרגשה נעימה שכלי מילה אלו הם כלים לשימוש חד פעמי לתינוק אחד בלבד".

 

ערכת "מילה טובה" היא הערכה היחידה לברית מילה המאושרת על ידי משרד הבריאות והרבנות הראשית.

עלות: 200 ₪ ניתן להשיג: בבתי המרקחת המובחרים ו, בסניפי רשת מוצצים או באתר החברה שכתובתו: www.kittobrit.com - שרות עד בית הלקוח או בטלפון שמספרו: 1800-335-666=

">l

 
<< התחלה < הקודם 1 2 3 4 הבא > סיום >>

עמוד 1 מ- 4


הורות, הורים