הורות > הורים בוגרים > הורות נכונה – יש דבר כזה?

הורות נכונה – יש דבר כזה?

PDF הדפסה דוא

אף אחד מאיתנו, ולא משנה באיזה גיל הפך להורה, איננו נולד עם כל הכלים והמיומנויות הנדרשות לו על מנת להפוך להורה טוב יותר, המסוגל להתמודד עם אתגרי ההורות השונים במהלך השנים, באופן הנכון ביותר. ההורות וסגנונה נרכשים במהלך השנים, תוך התנסות מול מצבים שונים, המעמידים את יכולותיו האישיות של כל אחד ואחד מאיתנו להתמודד עם התפקיד הכול כך חשוב והמשמעותי הזה. מהי הורות נכונה? האם יש דבר כזה וכיצד ניתן להתמודד נכון ומתאים יותר עם האירועים השונים, מול אנו ניצבים במהלך חיינו, במסגרת גידול הילדים? על כך, בכתבה הבאה. 

חזית אחידה ומשותפת מול הילד


כל הורה, המקבל על עצמו את התפקיד החשוב הזה בפעם הראשונה, נאלץ להתמודד עם לא מעט אתגרים והתנסויות מסוגים שונים במהלך הזמן. בין אם אתה עוסק בתחום של תיקון דודי שמש, בין אם אתה טכנאי מקררים או אולי מנהל חברה גדולה, בין אם את מנהלת בכירה, עוסקת בתחום המחשבים או אולי מעצבת, למרות ניסיונכם הרב והידע המקצועי שרכשתם במהלך השנים בתחום עיסוקכם, סביר שמעולם לא הוכשרתם להיות הורים מוצלחים, או להתמודד עם כל האתגרים השונים, הניצבים מולכם בכל פעם. ובכל זאת, יישמתם לעצמכם כמה שיטות חינוכיות שונות ויכולות הוריות, שחלקן הופיעו באופן טבעי וחלקן נרכשו בעזרתם של אחרים, בעלי ניסיון בתחום. אחד האתגרים המשמעותיים, העומדים אל מול הורים רבים, היא יכולתם לגבש עמדה חינוכית אחת ואחידה בכל הקשור לחינוך ילדיהם. עמדה חינוכית זו הינה נקודת המוצא, ממנה מתחילה כל הורות וכבר בשלבים הראשונים לחייו של הילד. היכולת של שני ההורים להחליט ביחד על עקרונות משותפים, שינחו אותם לאורך השנים וקשורים בגידול ילדיהם, חשוב שתעשה כמה שיותר מוקדם ובאופן הנכון ביותר. הורים, המתקשים בכך, יכולים להיעזר באנשי מקצוע בתחום, וביחד לקבוע על עמדה חינוכית מתאימה ונכונה, הן להורים והן לילדים.

כיצד מחליטים על עמדה חינוכית מתאימה

,
עמדה חינוכית יכולה להתייחס לכמה תחומים שונים הקשורים בילד. החל מאופן התנהלותו בבית ובכלל, כלה בנושאים שונים הנתונים למשא ומתן ופשרות מצידם של ההורים ועד כאלה שהינם בבחינת "ייהרג ובל יעבור". יש לזכור כי כל אחד מאיתנו גדל באופן אחר וכל אחד מאיתנו בעל מודל גידול מסוג אחר. ולכן, חשוב כי שני ההורים יחדיו יפתחו עמדה אחת ומשותפת, תוך התייחסות לעקרונות, החשובים לכל אחד מהצדדים. יש לזכור כי במקרים בהם אין אחידות בכל הקשור לעמדה החינוכית, עשוי הילד להתבלבל ואף לנצל מצב זה של חוסר הגדרה חד משמעית, עד לכדי יצירת מתחים בין ההורים. על מנת להבטיח כי עמדתם האחידה של ההורים תיושם, חשוב, ולאחר שגובשה בהתאם לערכיו של כל אחד מהצדדים, לוודא כי זו מיושמת באופן עקבי וחד משמעי. חשוב כי הילד יפנים את עמדותיכם השונות ואת גישתכם. חשוב לוודא, מצד אחד, כי ההורות שלכם סמכותית ומציבה גבולות, אולם גם רגישה, קשובה, מעודדת, נענית לצרכיהם השונים של כל אחד מילדיכם וזמינה בכל עת. בשנים האחרונות ניתן למצוא מבחר של מסגרות שונות, העוזרות להורים לפתח וליישם עקרונות חינוכיים, בהתאם לסגנונם וסגנון משפחתם. מסגרות אלו מתאימות לכל הורה המעוניין לבחון דרכי חינוך שונות וליישמן באופן הנכון ביותר.

 


הורות, הורים