הורות > הורים בוגרים > הורות והתפתחות הילדים

הורות והתפתחות הילדים

PDF הדפסה דוא

אף אחד מאיתנו אינו "הורה מלידה" וכל אחד מאיתנו חווה סימני שאלה שונים באשר להתנהגותו של הילד ותגובות מסוימות לסיטואציות שונות בהם הילד מעורב.
למרות זאת, התגובה שלנו וצורת החינוך בה אנו בוחרים לגדל את ילדנו היא זו שתשפיע על התפתחותו. 
כל אלו גורמים להורים רבים לתור אחר מכללה, ( בדיוק כמו לימודי משפטים ) שיטה וחומרי לימוד אשר יספקו להם קווים מנחים למקצוע ההורות.

לימודי הורות וקבוצות תמיכה
כיום, מוצעות מסגרות שונות של תמיכה ולימוד להורים "מתחילים", אשר מספקות כלי התמודדות רבים.
בכל קבוצת הורות קיים מנחה שתפקידו לספק להורים ידע מקצועי אודות התפתחות הילדים בגילאים שונים, לתת דוגמאות להתמודדויות שונות בכל הקשור לתחום גידול הילדים, לשמוע את בעיותיהם ושאלותיהם ולספק להם הדרכה והכוונה.
ישנן קבוצות שונות, ביניהן קבוצות המיועדות להורים בלבד וקבוצות אחרות המיועדות להורים וילדים.
כמו כן, ישנן קבוצות המכוונות לקהלי יעד ספציפיים, כמו למשל: קבוצת הורות להורי תאומים וכן שלישיות, קבוצת תמיכה לילדים בעלי קשיי למידה, קבוצות להורים של ילדים בעלי צרכים המוגדרים כמיוחדים, קבוצת תמיכה לאמהות לאחר לידה, קבוצה של הורות אחרת, ועוד.

התפתחות באמצעות אטרקציות לילדים
רובינו מכירים את המושג: quality time (זמן איכות) בין הילד להורה.
אחד הדברים שעליו חשוב לעבוד הוא חיזוק הקשר בין ההורה לילד, ובינונו אנו פוחדים התופעת בעיית קשב וריכוז אצל ילדינו. יש לקחת בחשבון כי כל פעילות משולבת- משותפת של ההורה עם הילד תתרום לקשר ביניהם ותעזור לילד בהתפתחותו.
בימי הקיץ החמימים, יש היצע נרחב של אטרקציות לילדים והורים, כמו למשל: פארקי שעשועים, שעת סיפור, טיולים, מוזיאונים ועוד.
בפעילויות אלו ההורה יכול לצפות בילדו ולהבחין בהתפתחותו המנטאלית והפיזיולוגית.
•    שעת סיפור- ההורה והילד מאזינים לסיפור והילד מביע את דעתו, משתמש בדמיונו, משתתף בפעילות דינאמית המערבת ילדים נוספים ועוד.
•    פארק שעשועים וספורט- הילד וההורה משתתפים יחד בפעילויות ספורטיביות ותחרותיות. כאן הילד לומד לקבוע יעדים, להתחרות, ללמוד מהם הישגים, מוטוריקה של הגוף ועוד.

קייטנות לילדים
הורות אמנם כוללת זמן איכות עם הילדים, ליווי צמוד והדרכה כל ימי חייהם, אך היא גם כוללת איתור פעילויות ומסגרות שיתרמו לילד. קייטנות לילדים הן מסגרת שבה ילדים בכל גיל מפתחים את כל הקשור ביכולות החברתיות שלהם על ידי אינטראקציה עם ילדים אחרים בני אותה שכבת גיל.
בחודשי הקיץ, בהם הילדים אינם נמצאים במסגרות חינוכיות, מומלץ לשלב את הפעילויות שלהם בזמן איכות עם ההורים וכן בפעילויות חיצוניות שמפתחות את הדמיון שלהם, המחשבה והפעילות הגופנית.

 


הורות, הורים