הורות > הורים בוגרים > חינוך אנתרופוסופי

חינוך אנתרופוסופי

PDF הדפסה דוא

 

אנתרופוסופיה היא ענף של המדע העוסק בחקירה רוחנית. התורה פותחה לראשונה במהלך סוף המאה התשע עשרה ותחילת המאה העשרים על ידי ההוגה רודולף שטיינר.
אנתרופוסופיה היא בעצם פילוסופיה העוסקת באדם והקשר שלו ליקום הסובב אותו. זו התורה הראשונה השמה במרכזה את רעיון החופש. הרעיון הוא כי כל אדם מעריך את עצמו על פי יחסיו עם היקום ללא עדשות התיווך של החברה- כך באופן טבעי ואידיאלי. כל אדם נדרש לחשוב מחוץ לקופסה. הדרך בה אנו חושבים על עצמנו מעבר לגיל מסוים מוכתבת לנו על ידי ממסדים ומבנים חברתיים. הכנסייה שיחקה את תפקיד שוטר המחשבות הגדול במשך שנים, עם הזמן החברה הממוסדת החליפה אותה.
חינוך אנתרופוסופי מתחיל על ידי לימוד הפילוסופיה של אריסטו ואפלטון.

תחילת הדרך

אפלטון הגה את הרעיון  כי חייו של האדם חייבים להיות מרדף אחרי ה"אמת". הוא היה ההוגה המערבי הראשון שדרש מהאדם להתעסק בעניינים רוחניים, כדרך לאושר חומרי. אחריו בא אריסטו תלמידו. תומס אקווינס הוא שלב מאוחר יותר בשרשרת הוגים זו.  אנתרופוסופיה שואפת להחדיר בתלמיד את יצר החקרנות, מתוך אמונה שזה יוביל אותו לנאורות רוחנית. על כן ניתן לראות בתורה זו מעין גשר בין המדע לרוחניות- בכך האנתרופוסופיה מצליחה היכן זה האנתרופוסופיה מצלחה היכן שהדתות הממוסדות כשלו- היא מורידה את הרוחניות והמדע מנתיב ההתנגשות עליו הם נמצאים בראיית העולם הדתית ומעמידה אותם בקנה אחד. בכך היא מציעה רוחניות המתאימה לאדם החי בעידן המודרני. בכך היא עונה על צורך דוחק של החברה בת ימינו שאינה יכולה להתנתק מהמדע אך חווה אוו לעיתים כמשהו קר, מלאכותי, שעומד בסתירה לחיים "טבעיים". האנתרופוסופיה טוענת כי מדע ורוחניות שניהם אלמנטים חשובים באותה מידה. למעשה שניהם מרכיבים של אותה שלמות רוחנית, אותה "אמת" שאפלטון קרא לתלמידיו לצאת ולרדוף אותה.
יש מספר רב של קהילות אנתרופוסופיות ברחבי העולם. ארגון מרכזי שנוסד על מנת לשמור על הקשר בינן הוא שמאגן את כולן והופך אותן לאיברים שונים בגוף אחד. המרכז הראשי נמצא כיום בדורנאך שבשוויצריה, והא נודע בשם "החרה האנתרופוסופית". גם בארצות הברית קיימת וועדה אנתרופוסופית שמתאמת ומקשרת בין הקהילות האנתרופוסופיות השונות.

צורת חשיבה חדשה

האנתרופוסופיה קוראת לצורת חשיבה חדשה. היא טוענת שכשאנו חולים, בשפעת ,גזזת, או סרטן, יש לכך סיבות עמוקות יותר. היא טוענת כי עלינו להקשיב לעצמנו ולסמוך יותר על האינסטינקטים שלנו. הוא טוענת כי עלינו לפקפק בכמה מסדרי העולם המוצגים לנו כמובנים מאליהם. כיוון שכך רבים ממיצגיה של הנורמה- מערכות החינוך הממשלתיות ודומיהם, רואים בה איום. אלה מבקשים להשאיר אתכם בתוך הקופסה, ארוזים היטב, ומוכנים לשיווק, למשלוח ולניוד לכל מטרה. האנתרופוסופיה קוראת לכם לצאת ממסגרות אלו ולהתחיל לחשוב עבור עצמכם.

 


הורות, הורים