הורות > הורות שונה

הורות שונה

פירושו של המונח הורות הוא, הפעילויות השונות הכרוכות בהבאת ילד לעולם, גידולו והפיכתו לאדם עצמאי. הזכות להיות הורה היא זכות בסיסית, לה זכאים מדרך הטבע כמעט כל אזרחי העולם. בעבר סברו מרבית החוקרים בתחום האנתרופולוגיה, כי הרצון להיות הורים הוא תכונה בסיסית המאפיינת כל אדם. עם זאת, היום מקובלת העמדה לפיה, למרות שלרצון זה ישנו בסיס ביולוגי, הוא מושפע גם מהתרבות, מההיסטוריה ומשינויים חברתיים שונים. הרצון להביא ילדים לעולם ולגדלם עשוי לנבוע מסיבות שונות. אינסטינקט ביולוגי מובנה ב-DNA של כל אחד ואחת מאיתנו, רצון להשאיר חותם בעולם לאחר שברבות הימים נאלץ לעזבו, הרצון להעניק ולקבל אהבה, הרצון לזכות בסוג של ביטחון בימי הזקנה ואמונה דתית, לפיה הבאת ילדים לעולם היא מצווה, הם רק חלק מהסיבות לקיום הרצון להפוך להורים. מסיבות אלה, למונח הורות ישנן משמעויות שונות בקהילות שונות.

מהי הורות שונה?

הורות שונה, כשמה כן היא  – הורות שאיננה תואמת את נורמות ההורות שהיו מקובלות במשך שנים בעיקר בתרבות המערבית. לאורך ההיסטוריה האנושית היווה התא המשפחתי המסורתי, המורכב מאם ומאב, את הבסיס לכל הורות. עם זאת, גם בעבר אירעו מקרים בהם נפרץ התא המשפחתי הנורמטיבי ובמקומו נוצרו דפוסי הורות חדשים ומעט שונים: אלמנות או אלמנים שנאלצו לגדל את ילדיהם לבד, נשים שהרו מחוץ לתא המשפחתי מסיבות שונות וגידלו את ילידיהן לבד, אימוץ ילדים ואפילו בני אותו מין שגדילו ילדים ביחד גם אם לא קיימו מערכת יחסית אינטימית.

במציאות המודרנית השתנו מאוד פני הדברים, והיום קיימות אלטרנטיבות שונות להפוך להורים. מסיבה זו, תופעת ההורות השונה התרחבה מאוד בשנים האחרונות בתרבות המערבית, והיא הופכת אט אט מאוסף של כמה מקרים לחלק בלתי נפרד מהמיינסטרים. היום ישנן דרכים שונות בהן ניתן להיות הורים בישראל או בכל מקום אחר בעולם, החל מהורות טבעית עם שני הורים הנשואים זה לזה, הורות של הורים לאחר תהליך גירושין, דרך הורות יחידנית וכלה בהורות של בני זוג מאותו המין. בנוסף לכך, קיימות היום אפשרויות אחרות להפוך להורים: הורות משותפת שלא על בסיס זוגיות רומנטית, אימוץ ילדים, שימוש בשירותי פונדקאות, הורות באמצעות הזרעה מלאכותית או הפריה חוץ גופית וגם בִּיוֹ-הורות – שימוש בזרע מוקפא של אב שאיננו עוד בחיים, הם חלק מהאפשרויות הקיימות.

הורות – חובות וזכויות

לפי החוק, ההורים הם האפוטרופוסים הטבעיים של הילד, ומכורח הגדרה זו, הם מחויבים מבחינה משפטית לדאוג לצרכיו השונים, החל מתזונה וקורת גג, דרך חינוך וכלה בדאגה לבריאותו הגופנית והנפשית כאחד. חובות אלה חלים על פי חוק עד לשלב בו מגיע הילד לגיל 18, והוא בוגר מספיק כדי לקחת אחריות על חייו. עם זאת, נוהגים מרבית ההורים לדאוג לילדיהם הרבה מעבר לגיל 18 וכל עוד הם מסוגלים לכך. לצד החובות, ישנן גם לא מעט זכויות חוקיות הקשורות להורות, כדוגמת בחירת הדרך לחינוך הילד. מעבר לכך, ההורות היא זכות בפני עצמה, והיא אחת החוויות הנפלאות והמעשירות ביותר בחיים. 

לכתבות ודיונים מעניינים בנושאים:

אמהות פונדקאיותאמהות פונדקאיות הגיל הרךהגיל הרך הורות הומו-לסביתהורות הומו-לסבית הורים בוגריםהורים בוגרים

הורים חד הורייםהורים חד הוריים הורים טרייםהורים טריים הורים מעדות מיעוטיםהורים מעדות מיעוטים ילדים לגרושיםילדים לגרושים

 

 מהו הסכם הורות משותפת ובאילו מקרים כדאי לבחור בו

PDF הדפסה דוא

בעידן שבו אנחנו חיים המושג משפחה נראה אחרת לגמרי לעומת מה שהוא נראה בעבר ולעומת מה שכולנו היינו רגילים להבין. לכן ברור מדוע גם אתם חושבים היום על משפחה מודרנית ועל דרכים שונות להביא ילדים לעולם. אם בעבר המודל העיקרי למשפחה היה גבר ואישה שמתחתנים, מביאים ילדים לעולם ומקימים משפחה, הרי שהיום זה כבר לא כך. היום יש נשים שבוחרות לחיות בזוגיות עם נשים וגברים שבוחרים לחיות בזוגיות עם גברים, אך עדיין הצורך והרצון להיות הורים קיים. במקרים כאלה הורות משותפת יכולה להיות אופציה טובה, רק צריך עורך דין משפחה שממנו ניתן יהיה לקבל שירות כדי לעשות את הדברים בצורה נכונה. עורך דין לענייני משפחה יוכל לפגוש אתכם, להכיר אתכם ולעזור לכם להכין את החוזה שאח"כ ילווה אתכם לשנים רבות ומשותפות ביחד.

 

איך לבחור עורך דין משפחה?

 

כדאי לדעת שהסכם הורות משותפת מאגד בתוכו את כל מה שחשוב בתור הורים, בין אם זו החלוקה של הנטל הכלכלי ובין אם זו הדרך שבה תקבלו החלטות משותפות בעתיד. לכן חשוב כל כך לנסח בצורה נכונה את החוזה, מה שאומר שכדאי לבדוק לאיזה עורך דין משפחה אתם פונים. לא לכל עורך דין לענייני משפחה יש מספיק ניסיון בנושא הספציפי של הסכמי הורות משותפת ולכן כדאי יהיה לבדוק שאתם פונים אל עו"ד:

 

  • שכתב הסכמים בתחום הספציפי הזה
  • שיש לו ניסיון
  • שמכיר את הענף הזה על בוריו
  • שיוכל לעזור לכם גם כשהדברים ייצאו מכלל שליטה ואולי יסתבכו מעט

 

הרבה פעמים ההמלצות שתוכלו לקרוא אודות עורכי הדין השונים הן אלה שיכולות לעזור לבחור על איזה איש מקצוע תוכלו  לסמוך בעיניים עצומות. כמובן שאתם לא חייבים להכיר אישית אנשים שימליצו לכם על עוה"ד שכן בימינו המלצות כאלה זמינות עבור כולנו גם אונליין בקלות.

 

כמה תשלמו על הסכם כזה?

 

כמו כל הסכם אחר שיוכל להכין לכם עורך הדין, גם כאן מדובר על הוצאה כלכלית לא קטנה. מצד שני, לא בטוח שהסכם ההורות שלכם, שאחר כך ילווה אתכם לשנים רבות, זה בדיוק המקום שבו כדאי לכם לחסוך. לכן אנחנו כן ממליצים לכם לפנות לכמה עורכי דין שעוסקים בענייני משפחה ולבקש מהם הצעות מחיר עבור הכנת הסכם שכזה. בצורה כזאת תוכלו להשוות בין המחירים ולהבין איפה המחיר יותר הגיוני ונוח מבחינתכם. כדאי לזכור שאפילו אם תשלמו על שירותיו של עורך דין משפחה סכום שלא נראה לכם קטן, זה עדיין לא אומר שעדיף לחסוך על כך ושזו הוצאה כלכלית מיותרת. עורך דין כזה שיוכל להכין עבורכם את ההסכם החשוב הזה יחסוך לכם הרבה בעיות בעתיד ולכן שווה להשקיע ולבחור עו"ד מוצלח.

 

מדוע דשא סינטטי הוא הבחירה הטובה ביותר לגני ילדים ופארקים

PDF הדפסה דוא

אתם רוצים לתת סביבה נעימה ובטוחה לילדים שמגיעים לגני הילדים, אך איך אפשר לעשות זאת? כמובן שמשטח טבעי שלדשא יכול להיות הפתרון לכך, שכן הדשא הוא משטח רך, נעים עם מראה נהדר שמשפיע בהחלט לחיוב על מצב הרוח של הילדים. עם זאת, בדשא הטבעי יש גם מספר סכנות אפשריות שעליהן נעמוד בהמשך. לעומת זאת, בהתקנה של דשא סינטטי אתם נהנים מכל העולמות. הדשא הסינטטי נראה טבעי לגמרי - אך יש לו כמה יתרונות משמעותיים על פני הדשא הטביע, לפחות בכל מה שנוגע לגני הילדים.


לא מזיק, לא מגרד ויפה לחלוטין!

● דשא ללא אלרגיות - ישנם לא מעט ילדים קטנים אשר יש להם אלרגיה מדשא טבעי. תוך זמן קצר הם מתחילים להתגרד, ועל הגוף שלהם יופיעו כל מיני פריחות - וכמובן שאז יגיעו ההורים שלהם עם תלונות. עדיף כמובן להימנע מכך, ופשוט להתקין דשא סינטטי בגן. הדשא הסינטטי עשוי מחומרים שילדים לא מפתחים על פיהם אלרגיות, וכך אתם יכולים לנשום לרווחה.

● לא מושך מזיקים - נכון שדשא רגיל הוא יפה מאד, אבל הוא גם מושך אליו לא מעט מזיקים שונים - כולל חרקים בעיתיים, שהילדים עלולים או לפחד מהם, או לנסות לשחק איתם, להכניס אותם לפה, וכיו"ב. כמובן שכדאי להימנע מכל מגע של הילדים עם המזיקים הללו, והפתרון הוא בדשא הסינטטי. מאחר שהדשא איננו אמיתי, החרקים אינם נמשכים אליו ואין להם שום אינטרס לשהות בו, ואתם יכולים לשמור על סביבה סטרילית.

● משטח רך ונעים - לצד שני היתרונות הקודמים שהצגנו, חשוב לזכור כי הדשא הסינטטי יכול להיות רך ונעים במיוחד (ישנם מדשאות סינטטיות עם רמות קושי שונות ,ואפשר ורצוי להזמין כמובן את המשטחים הרכים יחסית לגן הילדים). כך אם ילדים רצים ונופלים על הדשא, הם לא יסבלו מחבלות.


וזה גם שומר על הניקיון!

אם דשא ריגל, ומשטחים אחרים שדומים לו עלולים לצבור לכלוך, בחוץ וחול שידבק לרגליהם ולגופים של הילדים, הרי שהדשא הסינטטי איננו כזה! הדשא הסינטטי מעצם תכונותיו איננו צובר לכלוך, וכך הניקיון נשמר בסביבת הגן, וזה בוודאי מהווה תחליף נוח לארגזי החול השונים.

 

מי מתאימה להיות אם פונדקאית?

PDF הדפסה דוא

פונדקאות היא תחום בעל משמעות רבה מאוד עבור הורים שלא יכולים להביא לעולם ילדים

תחום הפונדקאות הוא תחום שנמצא במוקד של הרבה מאוד תהליכים ושל דיון ציבורי ער ופתוח מאוד בחברה הישראלית. מדינת ישראל נחשבת לאחת מהמדינות המתקדמות ביותר בעולם בכל הנוגע ליחס לפונדקאות, וראשית עלינו להבין במה בדיוק מדובר. פונדקאות היא נשיאת עובר ברחם עבור הורים אחרים, וכאשר הילד נולד לאחר חודשי ההיריון הילד נמסר להורים לפי הסכם מוקדם שנחתם בין האם הפונדקאית לבין ההורים שהיו זקוקים לעזרה זו. הפונדקאות היא כלי רלוונטי במיוחד עבור הורים שלא יכולים להביא ילדים לעולם מסיבות שונות, ומתוך הבנה שמדובר בשירות שיכול לשנות משפחות שלמות ולגרום להורים שלא הייתה להם תקווה לילדים משלהם לשינוי המצב הזה, מדינת ישראל עיגנה בחוק את מעמד הפונדקאות ואת המעמד של אם פונדקאית במדינת ישראל. הדבר נכון הן מבחינת החוזה וההסכם שצריך להיחתם בין האם לבין ההורים, מבחינת ההתאמה הפיזית של האם ומבחינת המוכנות הנפשית של האם הפונדקאית לתהליך זה. אם את מתעניינת בפונדקאות ורוצה לתת יד (ורחם) לתהליך חשוב כל כך, חשוב להבין מי בדיוק יכולה להיות פונדקאית.

מי מתאימה להיות אם פונדקאית? ההתאמה צריכה להיות הן חוקית ופיזית והן נפשית

• נתחיל בהגדרה יבשה ורפואית שתקפה מבחינה חוקית בכדי להיות אם פונדקאית במדינת ישראל. האם הפונדקאית חייבת להיות אישה בין הגילאים 22 ל-38, בריאה בגופה ובנפשה שנכנסת לתהליך הפונדקאות ביודעין ובהסכמה מתוך הבנה מלאה של התהליך ומשמעויותיו, לאחר חתימת הסכם פונדקאות מפורט עם ההורים. ההסכם מעגן את התמיכה הכלכלית של ההורים באם הפונדקאית, את הכסף שישולם לה כחלק מהתהליך ואת תנאי הטיפול הרפואי, הביטוח וכל מה שעוטף ונוגע לאם הפונדקאית במהלך הריונה ואחריו.

• מעבר להתאמה החוקית והפיזית של האם הפונדקאית לתהליך הפונדקאות, צריכים לתת דעתנו גם להתאמה הנפשית. בסופו של דבר, גם אם הביצית המופרית היא לא של האם הפונדקאית עצמה, מדובר בנשיאת עובר ברחם במשך תשעה חודשים ובהיריון לכל דבר, ובסופו של ההיריון הזה נמצאת מסירה של הילד כמוסכם מראש על ידי האם וההורים. בהתחשב בכך, האם הפונדקאית צריכה להיות מוכנה נפשית לתהליך שכזה ולדעת ולהבין מה נמצא בסופו, והדבר כרוך בכוחות נפשיים שאין לכל אחת מאתנו.

אם את מתאימה ועומדת בסטנדרטים של פונדקאות במדינת ישראל, מדובר לעתים קרובות בחבל הצלה עבור הורים הזקוקים לכך

למרות שמדובר בתהליך קשה פיזית כמו כל היריון אחר עם קושי נפשי נוסף עבור האם הפונדקאית, להיות אם פונדקאית זה צו מוסרי משמעותי עבור מי שמרגישה שהיא מתאימה ומתעניינת בכך. מדובר, בצורה גורפת ומוחלטת, בחבל הצלה לחיי המשפחה של זוג שלא מצליח להביא ילד משלו לעולם.

 
<< התחלה < הקודם 1 2 3 4 5 6 7 8 הבא > סיום >>

עמוד 1 מ- 8


הורות, הורים