הורות

משלוחי מסעדות או אוכל ביתי עבור הילדים

מי אמר שקל לגדל ילדים? הורות מעולם לא הוגדרה כקלה ועלינו, כהורים, לדאוג לכל כך הרבה דברים, שקצרה היריעה מלהכיל. מרגע שנכנסנו למעגל הורות מסחרר, עלינו לדאוג לכל כך הרבה דברים הקשורים לילדינו, בין אם מדובר על דרכיהם כילדים קטנים: מזון, ביגוד, חוגים וכדומה ובין אם מדובר בהתבגרותם הקשה מאוד.
קשה להתמודד עם הורות לגיל העשרה – שקועים בצפיית LCD החשש שהם יוצאים לבלות בכל מיני פאבים, או מועדונים לבת מצווה, החשש לשתיית אלכוהול, החשש לכך שהם מזמינים משלוחים של כל מיני מזון מהיר למינים וכדומה – אין ספק, הורות נכונה מכריחה אותנו לפקח על כל כך הרבה תחומים, אבל אנחנו הכי דואגים לבריאותם. בהחליפנו את הסטטוס שלנו – הפיכה מזוג נשוי ומשוחרר, לזוג בעלי הורות מחייבת, אחד הדברים, אשר בו נשים דגש מיוחד, למן היוולדם ועד בגרותם – יהיה הרצון להעניק להם תזונה בריאה, הכוללת בחובה אוכל ביתי לילדים.


אוכל ביתי הוא אוכל מאוזן, אשר מורכב מרכיבים בריאים, כמו מיני מוצרים אורגניים, כגון: מוצרי בשר אורגניים, ירקות אורגניים, פירות אורגניים וכדומה. אך, מכיוון שמרכיביו של האוכל האורגני לא תמיד זולים הם, ישנם אופציות נוספות להיותכם דוגלים באוכל מזין ובעלי הורות טובה, בהשגיחכם על המזון המובא לילדכם. ראשית, הקפידו על כמה שפחות אוכל מטוגן, מכיוון שאוכל מטוגן מכיל הרבה שמן (שלא כל כך בריא), וכן הוא גורם למזון לאבד את כל הויטמינים והדברים החשובים שבו.
שנית, כאשר אתם מכינים אוכל ביתי, עבור ילדכם ועבורכם, כדאי לכם להמעיט בזמן הבישול ולשמור על המיצים, אשר יוצאים מהמרכיבים, כדי, ששוב – כל הויטמינים של הרכיבים יישמו והאוכל שלכם ייצא מזין ובריא.
כשאנו מדברים על אוכל בריא -  ישנה תמיד קונוטציה שהוא בטח לא טעים, כיוון, שכידוע, נראה כי כל המאכלים המשמינים, בעלי השומנים הרבים ונוטפי הסוכרים – הם יפים למראה ומעוררי תיאבון, אך אין זה כך כלל וכלל.
ישנם היום, בייחוד בשל המצב הכלכלי הקשה, הרבה הורים שעובדים עד שעה מאוחרת ובהגיעם לביתם, הם סחוטים מיום עבודה קשה – ההתלבטות היא תמיד האם להתחיל ולבשל ארוחה בריאה ומזינה, או – לחילופין, להזמין אוכל בטלפון?


נקודת ההנחה, אשר רובם יוצאים ממנה, היא כי משלוחים של אוכל הם, בדרך כלל, קשורים לאוכל משמין ולא מזין, כגון: פיצה, המבורגר וכדומה. אך – במציאות של היום, אין זה כך. אלו מביניכם, אשר התזונה הבריאה חשובה לכם, דעו לכם, כי היום ניתן להזמין במשלוחים גם אוכל בריא. האופציות להזמנת אוכל בריא באמצעות משלוחים הן רבות ומגוונות, כגון: מאכלים בשריים או צמחוניים, מאכלים חלביים וכ'ו – אשר, רובם ככולם, מבוססים על טהרת הבישול הבריא ומורכבים מאבות המזון החיוניים לנו, המרכיבים: ירקות רבים, גבינות, ביצים, עוף, דגים, בשר וכדומה.
נכון, הורות היא דבר קשה ומורכב, אך לא חייבים לסבך הכול ולעמוד שעות במטבח, כדי לשמור על אוכל ביתי לילדכם – היעזרו בשירותי משלוחים ותיהנו מאיכות חיים.

 

הורות נכונה – יש דבר כזה?

אף אחד מאיתנו, ולא משנה באיזה גיל הפך להורה, איננו נולד עם כל הכלים והמיומנויות הנדרשות לו על מנת להפוך להורה טוב יותר, המסוגל להתמודד עם אתגרי ההורות השונים במהלך השנים, באופן הנכון ביותר. ההורות וסגנונה נרכשים במהלך השנים, תוך התנסות מול מצבים שונים, המעמידים את יכולותיו האישיות של כל אחד ואחד מאיתנו להתמודד עם התפקיד הכול כך חשוב והמשמעותי הזה. מהי הורות נכונה? האם יש דבר כזה וכיצד ניתן להתמודד נכון ומתאים יותר עם האירועים השונים, מול אנו ניצבים במהלך חיינו, במסגרת גידול הילדים? על כך, בכתבה הבאה. 

חזית אחידה ומשותפת מול הילד


כל הורה, המקבל על עצמו את התפקיד החשוב הזה בפעם הראשונה, נאלץ להתמודד עם לא מעט אתגרים והתנסויות מסוגים שונים במהלך הזמן. בין אם אתה עוסק בתחום של תיקון דודי שמש, בין אם אתה טכנאי מקררים או אולי מנהל חברה גדולה, בין אם את מנהלת בכירה, עוסקת בתחום המחשבים או אולי מעצבת, למרות ניסיונכם הרב והידע המקצועי שרכשתם במהלך השנים בתחום עיסוקכם, סביר שמעולם לא הוכשרתם להיות הורים מוצלחים, או להתמודד עם כל האתגרים השונים, הניצבים מולכם בכל פעם. ובכל זאת, יישמתם לעצמכם כמה שיטות חינוכיות שונות ויכולות הוריות, שחלקן הופיעו באופן טבעי וחלקן נרכשו בעזרתם של אחרים, בעלי ניסיון בתחום. אחד האתגרים המשמעותיים, העומדים אל מול הורים רבים, היא יכולתם לגבש עמדה חינוכית אחת ואחידה בכל הקשור לחינוך ילדיהם. עמדה חינוכית זו הינה נקודת המוצא, ממנה מתחילה כל הורות וכבר בשלבים הראשונים לחייו של הילד. היכולת של שני ההורים להחליט ביחד על עקרונות משותפים, שינחו אותם לאורך השנים וקשורים בגידול ילדיהם, חשוב שתעשה כמה שיותר מוקדם ובאופן הנכון ביותר. הורים, המתקשים בכך, יכולים להיעזר באנשי מקצוע בתחום, וביחד לקבוע על עמדה חינוכית מתאימה ונכונה, הן להורים והן לילדים.

כיצד מחליטים על עמדה חינוכית מתאימה

,
עמדה חינוכית יכולה להתייחס לכמה תחומים שונים הקשורים בילד. החל מאופן התנהלותו בבית ובכלל, כלה בנושאים שונים הנתונים למשא ומתן ופשרות מצידם של ההורים ועד כאלה שהינם בבחינת "ייהרג ובל יעבור". יש לזכור כי כל אחד מאיתנו גדל באופן אחר וכל אחד מאיתנו בעל מודל גידול מסוג אחר. ולכן, חשוב כי שני ההורים יחדיו יפתחו עמדה אחת ומשותפת, תוך התייחסות לעקרונות, החשובים לכל אחד מהצדדים. יש לזכור כי במקרים בהם אין אחידות בכל הקשור לעמדה החינוכית, עשוי הילד להתבלבל ואף לנצל מצב זה של חוסר הגדרה חד משמעית, עד לכדי יצירת מתחים בין ההורים. על מנת להבטיח כי עמדתם האחידה של ההורים תיושם, חשוב, ולאחר שגובשה בהתאם לערכיו של כל אחד מהצדדים, לוודא כי זו מיושמת באופן עקבי וחד משמעי. חשוב כי הילד יפנים את עמדותיכם השונות ואת גישתכם. חשוב לוודא, מצד אחד, כי ההורות שלכם סמכותית ומציבה גבולות, אולם גם רגישה, קשובה, מעודדת, נענית לצרכיהם השונים של כל אחד מילדיכם וזמינה בכל עת. בשנים האחרונות ניתן למצוא מבחר של מסגרות שונות, העוזרות להורים לפתח וליישם עקרונות חינוכיים, בהתאם לסגנונם וסגנון משפחתם. מסגרות אלו מתאימות לכל הורה המעוניין לבחון דרכי חינוך שונות וליישמן באופן הנכון ביותר.

 

לימוד אנגלית לילדים בגיל הרך

פיתוח כישורי שפה בגיל הרך מבטיח כי בעתיד הילד יצליח לפתח את כישורי השפה בצורה פשוטה יותר, ללא מבטא ולהגיע גם לרמה של שפת אם. הורים שמחזיקים בעצמם בכישורי אנגלית גבוהים יוכלו להתחיל לדבר אנגלית עם הילד כבר בגיל מאוד צעיר. הורים שלא מחזיקים בכישורי אנגלית גבוהים יוכלו להיעזר במשחקים, תוכנות מחשב, תכניות טלוויזיה ומרכזי לימוד אנגלית לילדים. כמעט בכל גן ילדים עוסקים היום גם בלימוד אנגלית. מחקרים מראים כי בגילאים צעירים קל יותר לקלוט את מיומנות השפה.

 

לימוד אנגלית לילדים הוא צעד חכם לכל הדעות. הורים רבים שואפים ללמד את הילדים אנגלית אך במבחן המציאות הם לא מוצאים זמן פנוי. קורס אנגלית לילדים יוכל להיות פתרון נהדר בעבור אותם הורים. הילדים נהנים מהפעילות המשותפת עם ילדים נוספים וזוכים לערך מוסף. מרכזי לימוד אנגלית לילדים מותאמים היטב לצרכים של הקטנים ומשלבים בהתאם משחקים ופעילויות שכרוכות בשירה, מוזיקה ופעילות גופנית.

 

שימו לב למבטא

אחד היתרונות המשמעותיים ביותר בלימוד אנגלית מקצועי לילד הוא המבטא. אם תקדישו רגע אחד למחשבה תגלו כי הילדים מחקים את המבטא שלכם. כאשר ההורים דוברים אנגלית עם מבטא גם הילד יפתח את אותו המבטא. לימוד אנגלית לילדים על ידי מדריכים ברמת שפת אם מבטיח כי הילדים ייספגו את המבטא הנכון. אנגלית רהוטה מתחילה במבטא נכון וממשיכה אל אוצר מילים נרחב והרגלי דקדוק נכונים. כאשר מקנים לילדים את כל התכונות המבורכות הללו כבר בגיל צעיר התוצאות לא מאחרות להגיע.

 

יכולות מעוררות קנאה - לימוד אנגלית לילדים

ילדים שמגיעים אל שיעורי האנגלית בבתי הספר כאשר הם כבר יודעים אנגלית ברמה גבוה יותר בהשוואה לשאר הכיתה זוכים ליתרון. החברים כולם מתפלאים מהיכולת הגבוה ומבקשים להתקרב אל הילד ולהתחבר עמו. כישורי השפה משפרים את יכולות התקשורת של הילד, מחזקות את הביטחון העצמי שלו ופותחות בפניו אפשרויות להכיר חברים חדשים מכל רחבי העולם. האנגלית היא נכס בעבור כל ילד, הורים שמבקשים לפתוח בפני הילדים עולם ומלואו מתבקשים בסך הכול ללמד אותם אנגלית.

 

אנשי החינוך העוסקים בהוראת אנגלית מוסיפים וטוענים כי לימודי שפות נוספות מסייעים לפיתוח קוגניטיבי של המוח. הם ממליצים להורים ללמד את הילדים אנגלית או שפה נוספת כבר בגיל מאוד צעיר. ילדים רב לשוניים מציגים יכולות לימוד טובות יותר ומשיגים ציונים גבוהים יותר בכל המקצועות. ככל שיודעים יותר שפות כך מתפתחת האינטליגנציה טוב יותר. המומחים ממליצים להורים בהתאם לשלב את הילדים במסגרות לימוד אנגלית לילדים כבר בגיל צעיר. חוגים של אנגלית יעניקו להם מקפצה אל עתיד טוב יותר ויאפשרו להם למצות את הפוטנציאל האישי.

 

חשוב לציין כי לימוד שפה נוספת לא פוגע בכישורי התקשורת של הילד. ילדים רבים מצליחים ללמוד כבר בגיל צעיר 2 שפות ואפילו 3, אין כל סכנה מהעמסת מידע על הילד כל עוד הלימוד נעשה במסגרות מתאימות לילדים. אם הילד מתנגד ללימוד האנגלית או מסרב לדבר באנגלית כדאי לבחון א הדברים לעומק, הילדים לרוב נהנים מהלימוד ורואים באנגלית חוויה מהנה.

 

ביטול חזקת הגיל הרך

בשנים האחרונות מתקיימים דיונים סוערים למדי בנושא דרישתם של רבים מהאבות לבטל את "חזקת הגיל הרך", הקיימת בחוק הישראלי בתחומי הורות. לפי עיקרון "חזקת הגיל הרך", ילדים עד גיל שש יתגוררו אצל אימם לאחר הליך גירושין, אלא אם יוכיח האב, כי האם איננה יכולה למלא כראוי את תפקידה והוא ראוי יותר להיות ההורה המשמורן והעיקרי.

 

עדכון לנוהל הורה קשיש

ככלל, אין שיטת המשפט הישראלית מעניקה זכויות להורים מכח ילדיהם. גם העובדה שלהורה יש ילד קטין, הזכאי לקבל מעמד בישראל, איננה מעניקה להורה זכויות הורים כלשהן לקבלת מעמד. על אחת כמה וכמה כשהילד הינו בגיר.

כחלק מנקיטת מדיניות הומניטרית ועל מנת לפתור בעיה, שהציקה לרבים, נקבע במשרד הפנים נוהל, לפיו ינתן רשיון שהיה בישראל להורה קשיש בודד של אזרח ישראלי המתגורר בישראל. על פי העדכון, הנוהל חל על הורה של אזרח ישראלי (לא הורים של תושבים ארעיים) שגילו מעל גיל 65 לאשה או 67 לגבר, ואין לו קרובי משפחה מדרגה ראשונה בארץ מגוריו. הדבר פתר בעיה של הורים לא יהודים של בני זוג של יהודים, שעלו לישראל מכח היותם בני זוג של זכאי חוק השבות והותירו בחו"ל הורים מזדקנים, שהתאלמנו ונותרו ללא קרוב משפחה שידאג להם בזקנתם, ויטפל בהם במחלתם ולעיתים רבות ללא אמצעים כספיים מינימליים.

בתחילה הוגבל המעמד אותו יכלו הורים אלה לרכוש למעמד של תייר בלבד, וכל עלויות הטיפול בהם מומנו ע"י ילדיהם. בשנת 2005 נחתם נוהל חדש, לפיו, לאחר 4 שנים בהם ישהה ההורה במעמד של תייר (שנתיים, אם מדובר בהורה מעל גיל 70), יקבל מעמד של תושב ארעי למשך שנה ואח"כ יכול ההורה לקבל מעמד של תושב קבע. בתום 3 שנים במעמד של תושב קבע יוכל ההורה הקשיש להגיש בקשה להתאזרחות.

על פי התיקון האחרון משנת 2011, יוכל הורה קשיש לקבל מעמד של תייר למשך שנתיים (שנה מעל גיל 70). לאחר מכן, יאושר מעמד של תושב ארעי למשך שנתיים ולאחר מכן מעמד של תושב קבע.

בכל מקרה – מעמדו של ההורה תלוי במעמדו של ילדו, ואם יעזבו הילדים את הארץ יבוטל המעמד שניתן להורה.

לאחר קבלת מעמד תושב ארעי יהא ההורה זכאי לשירותי בריאות על פי חוק בריאות ממלכתית. עד קבלת מעמד של תושב ארעי יחולו כל ההוצאות הרפואיות על ההורה ועל בני משפחתו.

אמנם מדובר בנוהל שרובו ככולו הומני, אך בעת ישומו אין משרד הפנים מקל עם הפונים. לא פעם מקבלים הפונים להפעלת הנוהל תשובה שלילית לפנייתם, גם כשעובדתית אין ספק שההורה עומד בקריטריונים הקבועים בנוהל.

נישואין אזרחיים

 
מאמרים נוספים...
<< התחלה < הקודם 1 2 3 4 הבא > סיום >>

עמוד 3 מ- 4